Qemal Vogli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Qemal Vogli lindi më 29 shtator 1929 në qytetin futbolldashës të Kavajës. Që i vogël ai mbrojti për 2 kampionate portën e Besës. Pastaj për 3 vjet atë të Yllit të Kuq të Durrësit. Por Vogli, në kontrast me mbiemrin e tij u bë shpejt i madh. Ai bëhet pronë e Dinamos, që në lindje të saj, duke fituar 6 herë titullin kampion dhe 5 herë Kupën e Shqipërisë.

Qemal Vogli është ndër futbollistët shqiptarë, që e ka veshur në moshën më të re fanelën kuqezi. Ka qenë vetëm 17 vjeç. 11 ndeshje me kombëtaren shqiptare sigurisht nuk janë shumë për një portier të kalibrit si Qemal Vogli, por kushtet e regjimit komunist ne Shqipëri bene qe Qemal Vogli te arratisej per ne Gjermani ku luajti disa ndeshje me ekipin Mynih 1860. Regjimi komunist nepermjet interpolit e risolli portierin e famshem ne Shqipëri ku kreu dhe disa vjet burg. Ai ishte i gjatë 1 metër e 87 centimetër dhe peshonte 75 kilogramë.