Ali Mema

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ali Mema
Ali Mema (1964).jpg
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAli Mustafa Mema
Datëlindja (1943-02-01) 1 Shkurt, 1943 (80 vjeç)
VendlindjaTiranë, Shqipëri
Data e vdekjes26 Mars 2019 (76 vjeç)
VendvdekjaTiranë, Shqipëri
PozicioniMesfushor sulmues
Karriera rinore
1958–196017 Nëntori
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
1960–196617 Nëntori
1966–1968Vllaznia
1968–197017 Nëntori
1970–1971Partizani
1971–197217 Nëntori
Kombëtarja
1960–1967Shqipëria14(0)
Skuadra të menaxhuara
1998Tirana
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Ali Mema (ka lindur më 1 shkurt 1943 në Tiranë dhe vdiq me 26 mars 2019 ne Tiranë) është një ish-futbollist shqiptar i cili ka luajtur për "17 nëntori" e Tiranës.[1] Skuadrat me të cilat është aktivizuar: "SK Tirana" (17 nëntori), "Vllaznia" (gjatë kohës kur kryente zborin ushtarak passtudentor), "Partizani" (në kupat ballkanike), "Dinamo" (në kupat ballkanike), "SK Tirana" (17 nëntori).

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionate: 4 me SK Tirana (17 nëntori) në sezonet 1964-1965, 1965-1966, 1968 dhe 1969-1970

Kupa të Shqipërisë: 1 me SK Tirana (17 nëntori) 1963

Kampionate si zv-trajner: 3 me SK Tirana (17 nëntor) 1981-1982, 1984-1985, 1996-1997

Me ekipin Kombëtar: 12 ndeshje

Me ekipin olimpik: 3 ndeshje

Takime ndërkombëtare miqësore dhe zyrtare për Kupën e Kampioneve dhe Kupën Ballkanike midis klubeve: 80

Mban titujt: “Mjeshtër i Madh”, “Mjeshtër Sporti”, “Mjeshtër i Merituar”, “Nderi Sportit Shqiptar”, “Legjenda e Futbollit Shqiptar”, “Mirënjohje e Qytetit të Tiranës”, në “Librin e Artë” të Klubit të Futbollit “Tirana”.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zi te Tirana, i ati i Ardian Memës ndahet nga jeta". Sport Ekspres. 26 mars 2019. Marrë më 26 mars 2019.

Ai ishte lojtari me i mire i koherave ai ka fituar mbi dhjetra kampionate

te dhenat e tij jane:Emri i plote Ali Mustafa Mema

Data e lindjes: 1 Shkurt 1943

Vendi i vdekjes: Tirane,Shqiperi

Data e vdekjes: 26 Mars 2019

Pozicioni:Mesfushor sulmues