Gëzim Kasmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gëzim Kasmi
Të dhënat personale
Emri i plotëGëzim Kasmi
Data e lindjes25 Korrik 1942
Vendi i lindjesTiranë, Shqipëri
Data e vdekjes17 Tetor 2016 (74 vjeç)
Vendi i vdekjesTiranë, Shqipëri
PozicioniMbrojtës i majtë
Karriera në rini
17 Nëntori
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1960–196617 Nëntori
1967–19685 Shtatori
1968–197217 Nëntori
Ekipi kombëtar
1963–1972Shqipëria9(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Gëzim Kasmi ka lindur më 25 korrik të vitit 1942, ka luajtur me skuadrën e Tiranës nga viti 1960 deri në 1972, duke fituar edhe 4 tituj kampionë të vendit. Në periudhën 1963-1972 ai është aktivizuar edhe me përfaqësuesen shqiptare me të cilën ka zhvilluar 9 ndeshje. U nda nga jeta në Tiranë më 17 tetor 2016.