Jump to content

Elvis Prençi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elvis Prençi
Të dhënat vetjake
Emri i plotëElvis Prençi
Datëlindja (1993-06-26) 26 qershor 1993 (30 vjeç)
VendlindjaPeshkopi, Shqipëri
PozicioniQëndër-mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
KS Teuta
Numri3
Karriera me të rinjtë
2005–2011KF Tirana
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2011–2013FK Kukësi20(2)
2013–2014Partizani Tirana22(0)
2014–Teuta Durrës3(0)
Karriera ndërkombëtare
2011–2012Shqipëria U–193(0)
2011–Shqipëria U–2112(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 10 dhjetor 2014

Elvis Prençi (lindur më 26 qershor 1993Peshkopi) është futbollist shqiptar i cili luan momentalisht me klubin shqiptar Teuta DurrësKategorinë Superiore si qëndër mbrojtës

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prençi është produkt i akademisë së KF Tirana ku ai u bashkua që fëmijë përpara se të largohej në vitin 2011 për t'u bashkuar me klubin tjetër FK Kukësi, ku ai filloi karrierën e tij si profesionist. Ai luajti një sezon të parë të suksesshëm me klubin që siguroi ngjitjen për në Kategorinë Superiore gjatë sezonit 2011–12, ku ai luajti 20 ndeshje në kampionat dhe shënoi dy gola gjatë saj. Sezonin tjetër, Kukësi bleu shumë lojtarë të rinjë për t'u përfaqsuar sa më mirë në Kategorinë Superiore, gjë që do të thoshte se nuk do të kishte shumë hapsira për lojtarët e rinj si Prençi, kështu që ai u rikthye në Kategorinë e Parë ku u huazua te Partizani, ku huazimi i tij u zgjat edhe për një sezon, gjë që mundësoi debutimin e tij në Kategorinë Superiore.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Profili te Soccerway