Besnik Krasniqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Besnik Krasniqi
Të dhënat personale
Emri i plotëBesnik Krasniqi
Data e lindjes (1990-02-01) 1 Shkurt 1990 (30 vjeç)
Vendi i lindjesPrishtinë, RSF Jugosllavi
PozicioniMbrojtës i djathtë
Informacionet për klubin
Klubi aktualTeuta
Numri2
Karriera në rini
1999–2009Prishtina
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2009–2011KF Besa21(0)
2011–2013Prishtina29(13)
2013–2014Partizani31(0)
2014–Teuta10(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 27 shkurt 2014.
† Ndeshje (Gola).

Besnik Krasniqi (lindur më 1 Shkurt 1990Prishtinë) është një futbollist shqiptar nga Kosova i cili luan momentalisht me klubin shqiptar KS TeutaKategorinë Superiore si mbrojtës i djathtë.[1][2][3]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partizani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krasniqi u bashkua me skuadrën e sapongjitur në Kategorinë Superiore Partizani në qershor 2013.[4][5] Ai luajti gjatë gjithë sezonit 2013–14 te Demat e Kuq duke koleksionuar 31 ndeshje në kampionat, ose ndryshe 2699 minuta, me Partizanin e cila e mbylli sezonin në vendin e pestë. Pas mbylljes së sezonit, ai u largua nga skuadra.[6]

Teuta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 Gusht 2014, Krasniqi u transferua te KS Teuta, duke u bashkuar me ish trajnerin e tij te Partizani, Hasan Lika.[7] Ai bëri debutimin e tij me klubin më 31 Gusht në humbjen 1–0 brënda fushe kundër Vllaznisë, kurse shënoi golin e parë me Teutën më 27 Shtator në fitoren 2–0 kundër Skënderbeut në stadiumin Niko Dovana.[8]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Besnik Krasniqi te Partizani". Bota Sot. 4 qershor 2013. Marrë më 23 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Besar Bozgo (14 nëntor 2013). "Rrëfimi i kosovarit, Besnik Krasniqi: Unë, 'Dani Alvesh' i Partizanit që propozoj blerjet". Panorama Sport. Marrë më 6 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Ilir Cara (10 shtator 2013). "Basti i B.Krasniqit: Ky Partizan për Europë. Premtoj gola, edhe pse nuk luaj në sulm". Panorama Sport. Marrë më 6 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Partizani merr Krasniqin, Ibrahimin dhe Muratin". Panorama Sport. 19 qershor 2013. Marrë më 6 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Prodani firmos me 3 "dema të kuq"". Panorama Sport. 20 qershor 2013. Marrë më 6 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Partizani, vjen Arben Muskaj largohet Besnik Krasniqi". Shqiptarja.com. 14 gusht 2014. Marrë më 6 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Zyrtare: Besnik Krasniqi nënshkruan me Teutën". Telegrafi.com. 27 gusht 2014. Marrë më 6 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Teuta Durrës vs. Skënderbeu Korçë 2–0" (në anglisht). Soccerway. 27 shtator 2014. Marrë më 6 dhjetor 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]