Mirel Çota

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mirel Çota
Të dhënat personale
Data e lindjes (1988-05-14) 14 Maj 1988 (33 vjeç)
Vendi i lindjesLibrazhd, Shqipëri
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualTeuta Durrës
Numri9
Karriera në rini
2002–2007Torino
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2007–2008Teuta Durrës20(2)
2008–2009Savona10(1)
2009–2012Teuta Durrës58(14)
2012–2014KF Tirana44(6)
2014KF Elbasani16(3)
2015–Teuta Durrës2(2)
Ekipi kombëtar
2004Shqipëria U–17[1]3(4)
Shqipëria U–19[2]3(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 9 nëntor 2014.
† Ndeshje (Gola).

Mirel Çota (lindur më 14 maj 1988Librazhd) është një futbollist shqiptar i cili luan me klubin shqiptar Teuta DurrësKategorinë Superiore si sulmues.[3]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elbasani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fund të korrik 2014, Çota u bashkua me klubin e sapongjitur në Kategorinë Superiore, KF Elbasani.[4][5] Ai më pas udhëtoi për në StrugëMaqedonisë ku skuadra e tij e re po zhvillonte fazën përgatitore. Ai bëri debutimin e tij me klubin në javën e parë të 2014–15 Kategorisë Superiore më 23 gusht në humbjen 1–0 në stadiumin Qemal Stafa kundër kampionëve momentalSkënderbeut.[6] Çota shënoi golin e parë me klubin e ri më 11 shtator në humbjen 1–5 kundër Teutës.[7] Kjo humbje e turpshme solli largimin e trajnerit Ilirjan File.[7] Më 5 tetor, ai shënoi golin e dytë të sezonit, golin e parë të fitoren 2–0 kundër Apolonisë duke ndihmuar kështu skuadrës që të marrë tre pikët e para të sezonit.[8][9] Çota vazhdoi formën e tij pozitive duke shënuar edhe golin e tretë të skuadrës, të parin e fitores 2–0 kundër Teutësstadiumin Niko Dovana duke e çuar Elbasanin në kuotën e gjashtë pikëve.[10]

Teuta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 6 janar 2015, ai u rikthye te Teuta për herë të tretë, duke u bërë blerja e tretë e klubit këtë merkato dimërore.[11] Vetëm katër ditë më vonë, Çota shënoi një gol në ndeshjen miqësore kundër Tiranës në shtëpi, e cila u mbyll me barazimin 2–2.[12] Në ndeshjen e parë zyrtare për vitin 2015, Çota shënoi golin e vetëm të skuadrës së tij në humbjen 2–1 jashtë fushe kundër Flamurtarit, një ndeshje e cila u konsiderua e trukuar nga organet e futbollit.[13] Çota i dhuroi tre pikët e para Teutës për vitin 2015, duke shënuar golin e fitores në minutën e 90 në triumfin 2–1 kundër Vllaznisë në shtëpi.[14]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 31 janar 2015 [15][16]

Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti[nb 1] Tjetër[nb 2] Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Torino 2006–07 0 0 0 0 0 0
Total 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Teuta Durrës 2007–08 20 2 0 0 20 2
Total 20 2 0 0 0 0 0 0 20 2
Savona 2008–09 10 1 0 0 10 1
Total 10 1 0 0 0 0 0 0 10 1
Teuta Durrës 2009–10 13 0 4 0 17 0
2010–11 21 8 2 0 23 8
2011–12 24 6 5 0 29 6
Total 45 14 11 0 0 0 0 0 59 14
KF Tirana 2012–13 22 5 4 2 4 1 1 0 31 8
2013–14 23 1 4 2 27 3
Total 45 6 8 4 4 1 1 0 58 11
KF Elbasani 2014–15 16 3 2 0 18 3
Total 16 3 2 0 0 0 0 0 18 3
Teuta Durrës 2014–15 2 2 0 0 2 2
Total 2 2 0 0 0 0 0 0 2 2
Karriera në total 141 27 21 4 4 1 1 0 167 41

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Përfshirë kompedicione të tjera si UEFA Liga e Kampioneve dhe UEFA Liga e Europës
 2. ^ Përfshirë kompedicione të tjera si Superkupa e Shqipërisë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Albania – UEFA.com 30 dhjetor 2014
 2. ^ Mirel Çota – UEFA.com 30 dhjetor 2014
 3. ^ "TESSERATO L'ALBANESE COTA". Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2014. Marrë më 9 nëntor 2014. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Elbasani merr Mirel Çotën. Largohet Fidan Hasani, s'gjeti akordin financiar". Panorama Sport. 29 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2014. Marrë më 12 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Mirel Çota transferohet tek Elbasani". Gazeta e Sportit. 29 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2014. Marrë më 12 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Kursehet Skënderbeu, shpërdoron Elbasani. File: Ishim Të pafat, prisni Elbasan ndryshe". Panorama Sport. 23 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2014. Marrë më 12 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b "Teuta turpëron Elbasanin, dorëhiqet File. Pisha braktis lojën, zbardhen prapaskenat". Panorama Sport. 11 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2014. Marrë më 12 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Pero Pejic i jep kryesimin Kukësit, Laci trondit kuqeblutë". Panorama Sport. 5 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2014. Marrë më 5 tetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Zgjohet Elbasani, Apolonia në "koma"". Panorama Sport. 6 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2014. Marrë më 6 tetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Partizani pëson 3 gola, shthuret në Korçë. Tirana u rrëmben kreun të kuqve të Duros". Panorama Sport. 8 nëntor 2014. Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2014. Marrë më 9 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Teuta merr Çotën, "I lumtur për rikthimin"". Panorama Sport. 6 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2015. Marrë më 11 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Tirana, vetëm "X" në Durrës. Bardheblutë barazojnë 2-2 miqsoren me Teutën". Panorama Sport. 11 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2015. Marrë më 11 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Skandal në Vlorë, Teuta i hap portën Flamurtarit, ka estradë në minutat e fundit". Panorama Sport. 25 janar 2015. Marrë më 27 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 14. ^ "Kukësi nuk e "fal" Elbasanin, Teuta mposht Vllazninë, Laçi ndal Skënderbeun". Panorama Sport. 31 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2015. Marrë më 31 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Footballdatabase
 16. ^ Soccerway

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]