Fatmir Hysenbelliu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fatmir Hysenbelliu
Të dhënat vetjake
Emri i plotëFatmir Irfan Hysenbelliu
Datëlindja4 prill 1992
VendlindjaTiranë, Shqipëri
Gjatësia1.79 m (5 ft 10 in)
PozicioniMesfushor sulmues
Karriera me të rinjtë
2001–2003FK Partizani Tirana
2003–2007Olimpik Tirana
2007–2008Tottenham
2008–2009Fulham
2009–2011A.S. Bari
2011Genoa
2011FC Lugano (huazim)
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2011–2013A.S. Bari0(0)
2013KF Tirana (huazim)10(0)
2013–2014KF Tirana3(0)
2014FK Partizani Tirana3(0)
2014KS Teuta0(0)
2015KS Dinamo6(0)
Karriera ndërkombëtare
2011Shqipëria U21
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Fatmir Hysenbelliu (lindi më 4 prill 1992) është biznesmenë dhe ish-futboliistë shqiptarë.[1][2][3]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hysenbelliu filloi të luaj futboll në vitin 2001 me klubin FK Partizan Tirana, para se të zhvendoset në skuadrën tjetër Olimpik Tirana më 2003 ku qëndroi deri në vitin 2007 kur u zhvendos në Angli. Gjatë qëndrimit në Angli, ai luajti për një kohë të shkurtër për klubin Tottenham dhe Fullham. Ai pastaj u zhvendos në Itali për të luajtur me Barin, ku ai do të shkonte në kapiten për ekipin e të rinjve. Në janar 2011, ai nënshkroi me Genoan, por menjëherë u huazua në skuadrën zvicerane FC Lugano, duke luajtur për ekipin e tyre U21 por nuk u paraqit në asnjë ndeshje gjatë periudhës së tij 6 muajshe si huazim. Ai pastaj u ribashkua me A.S. Bari në verë dhe filloi të trajnohet me skuadrën e parë.

Partizani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hysenbelliu nënshkroi kontratë tre vjeçare me Partizanin më 16 janar 2014 dhe u prezantua në media para se të bashkohet me klubin në kampin e trajnimit në stinën e dimrit në Ankara, Turqi.[4][5]

Teuta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

pas largimit të tij nga Partizani Tirana Hysenbelliu shkoi në testim për klubin anglezë, Doncaster Rovers, me të cilin thuhet se ra dakord me klubin, por u ngritën probleme lidhur me dokumentacionin, i cili hapi rrugën për një kthim në Shqipëri me KS Teuta. Ai nënshkroi për klubin në fazat përmbyllëse të ditës së fundit në 1 shtator 2014,[6] dhe shënoi në ndeshjen e tij të parë për klubin në një miqësore të brendshme kundër skuadrës nën-19 të klubit gjatë pushimit ndërkombëtar.[7] Ai bëri debutimin e tij zyrtar për klubin në një ndeshje të Kupës së Shqipërisë kundër KS Besëlidhja më 1 tetor 2014, ku luajti 90 minuta të plota në fitoren 2-0.[8] Paraqitja e tij e dytë dhe e fundit për klubin erdhi në pjesën e kthimit të ndeshjes së njëjtë të Kupës së Shqipërisë kundër KS Besëlidhja, ku ai filloi ndeshjen, por u zëvëndësua me Vangjel Mile në minutën e 60-të në fitoren 3-2.[9] Ai u largua nga Teuta Durrës më 22 nëntor 2014 pa bërë një paraqitje të ligës për klubin.

Dinamo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u bashkua me KS DinamoKategorinë e Parë në janar 2015, kur ai ishte i kufizuar për të luajtur vetëm 6 ndeshje në ligë për shkak të lëndimit gjatë kohës së tij me 18 herë kampiona. Ai u largua nga klubi në sezonin 2014-15.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Hysenbelliu: Futbolli shkon me muzikën". Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2014. Marrë më 23 qershor 2018.
  2. ^ "Fatmir Hysenbelliu analizon Tiranën, por joshet nga Anglia: Synoj rikthimin në Londër". Panorama Sport. Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2014. Marrë më 23 qershor 2018.
  3. ^ "Numri 17 dhe Del Piero, ja "sekretet" e talentit Hysenbelliu". Panorama Sport. Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2014. Marrë më 23 qershor 2018.
  4. ^ "Hysenbelliu prezantohet te Partizani". Panorama Sport. Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2014. Marrë më 23 qershor 2018.
  5. ^ "Prezantohet Hysenbelliu: Partizani për titull!". Panorama Sport. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2014. Marrë më 23 qershor 2018.
  6. ^ Rrëfehet Hysenbelliu: Ja pse zgjodha Teutën
  7. ^ "Teuta fiton miqësoren, Hysenbelliu debuton me gol". Panorama Sport. Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2014. Marrë më 23 qershor 2018.
  8. ^ Besëlidhja 0-2 Teuta
  9. ^ Teuta 3-2 Besëlidhja