Silvestre Igoa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Silvestre Igoa
Të dhënat personale
Emri i plotëSilvestre Igoa Garciandia
Data e lindjes5 shtator 1920
Vendi i lindjesAñorga, Spanjë
Data e vdekjes31 Maj 1969
Vendi i vdekjesSan Sebastián, Spanjë
PozicioniSulmues
Karriera në rini
Beti Alai
Catarroja
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1941–1950Valencia168(81)
1950–1956Real Sociedad116(60)
1956–1957Granada
Ekipi kombëtar
1949Spanja B1(2)
1948–1950Spanja10(7)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Silvestre Igoa Garciandia (5 shtator 192031 Maj 1969) ishte një futbollist spanjollë. Ai luajti për SpanjënKupën e Botës 1950, duke arritur të shënojë dy Gola. Në nivel klubesh, ai ka shenzuar shumicën e karrierës duke luajtur me klubin spanjoll Valencia.

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Data Vendi Kundërshtari Goli Reszltati Kompedicioni
1. 30 Maj 1948 Montjuïc, Barcelona, Spanjë Flamuri Irlanda 1–1 2–1 Ndeshje Miqësore
2. 30 Maj 1948 Montjuïc, Barcelona, Spanjë Flamuri Irlanda 2–1 2–1 Ndeshje Miqësore
3. 20 qershor 1948 Hardturm, Zürich, Zvicër Flamuri Zvicra 0–2 3–3 Ndeshje Miqësore
4. 20 qershor 1948 Hardturm, Zürich, Switzerland Flamuri Zvicra 2–3 3–3 Ndeshje Miqësore
5. 12 qershor 1949 Dalymount Park, Dublin, Irlandë Flamuri Irlanda 1–4 1–4 Ndeshje Miqësore
6. 25 qershor 1950 Durival de Britto, Curitiba, Brazil Flamuri Shba 1–1 3–1 1950 FIFA Kupa e Botës
7. 13 korrik 1950 Maracanã, Rio de Janeiro, Brazil Flamuri Brazili 6–1 6–1 1950 FIFA Kupa e Botës

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Valencia CF

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]