Vicente Asensi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vicente Asensi
Të dhënat vetjake
Emri i plotëVicente Asensi Albentosa
Datëlindja28 janar 1919
VendlindjaL'Alcúdia de Crespins, Spanjë
Data e vdekjes2 shtator 2000
VendvdekjaValencia, Spanjë
PozicioniAnësor i majtë
Karriera me të rinjtë
Canalense
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1939–1940Burjassot
1940–1954Valencia275(33)
1954–1955Mestalla
Karriera ndërkombëtare
1945–1950Spanja6(0)
Skuadra të menaxhuara
1958–1959Onda
1962Castellón
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Vicente Asensi Albentosa (28 janar 19192 shtator 2000) ishte një ish futbollist i cili e shpenzoi shumicën e karrierës së tij duke luajtur me klubin spanjoll Valencia, ku ai luajti 308 ndeshje dhe shënoi 33 Gola. Sëbashku me Epi, Amadeo, Mundo dhe Gorostiza ata kanë krijuar një nga sulmuet më të forta në historinë e futbollit. Në shumicën e karrierës së tij ai ka luajtur si anësor i majtë por kur ishte në fund të karrierës së tij ai u zhvendos duke luajtur si mbrojtës. Ai ka qënë lojtar i kombëtares spanjolle nga viti 1945 e deri në vitin 1950 duke arritur të luaj gjashtë ndeshje dhe ka përfaqsuar vendin e tij në Kupën e Botës 1950.

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Valencia CF

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]