Antonio Puchades

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Antonio Puchades
Të dhënat personale
Emri i plotëAntonio Puchades Casanova
Data e lindjes4 Qershor 1925
Vendi i lindjesSueca, Spanjë
Data e vdekjes24 Maj 2013
Vendi i vdekjesSueca, Spanjë
Gjatësia1,79 m (5 ft 10+12 in)
PozicioniMesfushor mbrojtës
Karriera në rini
SD Sueca
Valencia
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1945–1946Mestalla
1946–1958Valencia256(4)
Ekipi kombëtar
1949–1954Spanja23(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Antonio Puchades Casanova (4 Qershor 192524 Maj 2013) ishte një ish futbollist spanjollë që luante si mesfushor mbrojtës.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Puchades ka lindur në Sueca, Komuniteti Valencian. Gjatë karrierës së tij ai luajti më shumë me klubin e qytetit të tij Valencia CF, ku ai firmosi në vitin 1946 dhe luajti plot 12 sezone me ta në La Liga.[1]sezonin e parë me skuadrën e parë, ai luajti vetëm katër ndeshje me skuadrën që fitoi kampionatin, dhe prej asaj kohë, ai u bë lojtar i rregullt i skuadrës.[2][3][4]

Puchades u tërhoq nga futbolli në vitin 1958 në moshën 33 vjeçare, dhe për nder të tij u zhvillua një ndeshje nderi vitin tjetër, kundër francezëve të OGC Nice.[5] Pas kësaj, ai humbi të gjitha lidhjet me botën e futbollit, duke punuar në bisnezin e familjes.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Puchades ka luajtur 23 ndeshje për kombëtaren spanjolle gjatë pesë viteve kur ka qënë lojtar i La Roja. Ai ishte pjesë e skuadrës që përfaqsoi Spanjën në Kupën e Botës 1950, duke luajtur në të gjashta ndeshjet me skuadrën që e mbyllën turnamentin të katërtët në Brazil.[6]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Puchades, njohur edhe si Tonico, vdiq në vendin e tij të lindjes Sueca më 24 maj 2013, dy javë pas ditëlindjes së tij të 88të[7][8]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "La noche del dorsal '6': de Puchades a David Albelda" [The night of the number '6': from Puchades to David Albelda]. Diario AS. 26 maj 2013. Marrë më 12 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Valencia, 5 – R.Celta, 2". El Mundo Deportivo. 5 prill 1954. Marrë më 25 maj 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Barcelona 4; Valencia 1". El Mundo Deportivo. 31 janar 1955. Marrë më 25 maj 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Valencia, 5 – Las Palmas, 1". El Mundo Deportivo. 28 prill 1955. Marrë më 25 maj 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "El valencianismo despide a Puchades" [Valencia i jep lamtumirën Puchades]. Las Provincias. 24 maj 2013. Marrë më 25 maj 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Antonio Puchades". FIFA.com. Marrë më 23 janar 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Adiós a ´Tonico´ Puchades" [Goodbye to ´Tonico´ Puchades]. Levante-EMV. 24 maj 2013. Marrë më 24 maj 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Fallece el ex valencianista Antonio Puchades" [Former Valencia player Antonio Puchades dies]. Marca. 24 maj 1913. Marrë më 25 maj 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]