Gerónimo Rulli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gerónimo Rulli
Gerónimo Rulli - Estudiantes de La Plata - Fecha 8 Torneo Final 2014.jpg
Rulli me Estudiantes në 2014
Të dhënat personale
Emri i plotëGerónimo Rulli
Data e lindjes (1992-05-20) 20 Maj 1992 (27 vjeç)
Vendi i lindjesLa Plata, Argjentinë
Gjatësia1.89 m (6 ft 2 in)
PozicioniPortier
Informacionet për klubin
Klubi aktualReal Sociedad
Numri1
Karriera në rini
Estudiantes
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2011–2014Estudiantes53(0)
2014–Deportivo Maldonado0(0)
2014–Real Sociedad (huazim)20(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 6 maj 2015.
† Ndeshje (Gola).

Gerónimo Rulli (lindur më 20 maj 1992) është një futbollistë argjentinas i cili luan në huazim me klubin spanjoll Real Sociedad si portier.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Estudiantes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në La Plata, Rulli u rrit si lojtar tek të rinjtë klubi lokal të Estudiantes, duke u ngjitur në skuadrën e parë në vitin 2012 fillimisht si portieri rezervë i Justo Villar dhe Agustín Silva. Më 8 prill 2013, duke përfituar nga largimi i Villar dhe dëmtimi i Silvës, ai luajti ndeshjen e parë si profesionist, duke luajtur si titullar në humbjen 0–1 kundër Arsenal de Sarandí.[1]

Rulli u paraqit edhe në 11 ndeshje të tjera gjatë sezonit, duke vendosur edhe rekordin e 588 minutave pa pësuar gol.[2] Ai u paraqit në të gjitha ndeshjet e ligës në sezonin 2013–14, përfundimisht duke marrë vendin e Silvës.

Real Sociedad[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 korrik 2014, Rulli u huazua te Real Sociedadi i La Ligas për një vit nga Deportivo Maldonado,[3] e cila kishte blerë të drejtat e lojtarit një muaj më parë [4] Ai bëri debutimin e tij me klubin më 28 gusht, duke u zëvëndësuar në minutën e 85 të humbjes 0–3 jashtë fushe kundër FC Krasnodar për ndeshjen e Ligës së Europësatij sezoni për shkak të një dëmtimi në kyçin e këmbës.[5]

Rulli u rikthye në aksion në nëntor, dhe bëri debutimin e tij në elitën e futbollit spanjoll më 20 dhjetor 2014, duke luajtur si titullar në barazimin 1–1 jashtë fushe kundër Levantes.[6] Më 4 janar të vitit tjetër, ai bëri disa pritje rresht gjë që i dhuruan Txuri-urdin një fitore 1–0 kundër Barcelonës.[7]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 20 mars 2015, Rulli u thirr në kombëtaren argjentinase për ndeshjet miqësore kundër El Salvadorit dhe Ekuadorit.[8]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 23 March 2015 [9]
Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Tjetër Total
Divizioni Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Estudiantes 2011–12 Primera División 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2012–13 12 0 3 0 0 0 0 0 15 0
2013–14 38 0 0 0 0 0 0 0 38 0
Subtotal 50 0 3 0 0 0 0 0 53 0
Real Sociedad 2014–15 La Liga 13 0 3 0 1 0 0 0 17 0
Karriera në total 63 0 6 0 1 0 0 0 70 0

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 29 prill 2015

Kombëtarja argjentinase
Viti Ndeshje Gola
2015 0 0
Total 0 0

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Arsenal lo ganó sobre el final". Cuatro Cuatro Dos (në spanjisht). 8 prill 2013. Marrë më 6 gusht 2014. Një parametër i panjohur |trans_title= është injoruar (|trans-title= suggested) (Ndihmë!)
  2. ^ "Rulli, ¿el sustituto de Courtois?". Marca (në spanjisht). 3 qershor 2014. Marrë më 6 gusht 2014. Një parametër i panjohur |trans_title= është injoruar (|trans-title= suggested) (Ndihmë!)
  3. ^ "Gerónimo Rulli joins on a one-year loan". Uebfaqja zyrtare e Real Sociedad. 24 korrik 2014. Marrë më 6 gusht 2014. Një parametër i panjohur |trans_title= është injoruar (|trans-title= suggested) (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Triángulo por Rulli: de Estudiantes a Real Sociedad, vía Maldonado". Toda Pasion (në spanjisht). 24 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 gusht 2014. Marrë më 6 gusht 2014. Një parametër i panjohur |trans_title= është injoruar (|trans-title= suggested) (Ndihmë!)
  5. ^ "La Real Sociedad se olvida del fútbol y de Europa". Marca (në spanjisht). 28 gusht 2014. Marrë më 27 janar 2015. Një parametër i panjohur |trans_title= është injoruar (|trans-title= suggested) (Ndihmë!)
  6. ^ "Moyes denied at the death". ESPN FC. 20 dhjetor 2014. Marrë më 27 janar 2015. Një parametër i panjohur |trans_title= është injoruar (|trans-title= suggested) (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Barcelona lose away to Real Sociedad for third straight time". ESPN FC. 4 janar 2015. Marrë më 27 janar 2015. Një parametër i panjohur |trans_title= është injoruar (|trans-title= suggested) (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Rulli y Finnbogason, convocados con sus selecciones". Uebfaqja zyrtare e Real Sociedad (në spanjisht). 20 mars 2015. Marrë më 22 mars 2015. Një parametër i panjohur |trans_title= është injoruar (|trans-title= suggested) (Ndihmë!)
  9. ^ Profili dhe statistikat te Soccerway 9 maj 2015

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]