Daniel Estrada Agirrezabalaga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Daniel Estrada
Të dhënat personale
Emri i plotëDaniel Estrada Agirrezabalga
Data e lindjes (1987-01-03) 3 Janar 1987 (34 vjeç)
Vendi i lindjesZarautz, Spanjë
Gjatësia1.77 m (5 ft 10 in)
PozicioniMesfushor / Mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualReal Sociedad
Numri22
Karriera në rini
Real Sociedad
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2005–2007Real Sociedad B66(15)
2007–Real Sociedad139(3)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 6 Korrik 2014.
† Ndeshje (Gola).

Daniel Estrada Agirrezabalaga (lindur më 3 Janar 1987) është një futbollistë spanjoll i cili luan me klubin spanjoll Real Sociedad më së shumti si mesfushor i djathtë.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një produkt i sistemit të të rinjëve të Real Sociedad, Estrada ka lindur në Zarautz, Gipuzkoa, dhe shpenzoi dy sezonet e tij të para si profesionist me rezervatdivizionin e tretë. Në sezonin 2006–07 ai përfundoi i dyti në Group II të golashënuesve, duke shënuar 13 gola, me e larta e karrierës së tij.

Më 10 Shkurt 2007, Estrada bëri debutimin e tij me skuadrën e parë, duke luajtur pesë minuta në humbjen 1–2 në shtëpi kundër Real Madridit. Tre muaj më vonë, në paraqitjen e tij të tretë në La Liga, ai erdhi nga stoli i rezervave në ndeshjen kundër Barcelonës (në humbje 0–2 sërisht në shtëpi), dhe e përfundoi sezonin e tij të parë tetë paraqitje me klubin që ra nga liga.

Në dy sezonet e ardhshme në divizionin e dytë, Estrada u përdor në mënyrë të të çrregullt, me klubin që dështoi dy herë rresht për të fituar statusin si skuadër e divizionit të parë. Në sezonin 2009–10, klubi u rikthye në ligën elitare pas tre sezones, me Estradën që kontriboi me 18 ndeshje dhe 1,538 minuta.

Estrada u përdor vetëm si mbrojtës nga trajneri Martín Lasarte në sezonin 2010–11. Më 26 Shkurt 2011, ai shënoi golin e parë me skuadrën e parë të Real Sociedadit, por gjithashtu shënoi edhe një autogol në humbjen 1–4 kundër RCD Espanyol.[1]

Në Maj 2014, Estrada rinovoi kontratën e tij me Real Sociedadin deri në vitin 2015.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Espanyol rally to beat Real; ESPN Soccernet, 26 Shkurt 2011
  2. ^ Dani Estrada renueva hasta 2015 (Dani Estrada rinovon deri në vitin 2015); Uebfaqja zyrtare e Real Sociedad, 30 Maj 2014 (Spanjisht)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]