Gjimnastika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Disa disiplina gjimnastikore

Gjimnastika është një lloj sporti që përfshin ushtrime fizike që kërkojnë ekuilibër, forcë, fleksibilitet, shkathtësi, koordinim, mjeshtëri dhe qëndrueshmëri . Lëvizjet e përfshira në gjimnastikë kontribuojnë në zhvillimin e krahëve, këmbëve, shpatullave, shpinës, gjoksit dhe grupeve të muskujve të barkut . Gjimnastika evoluoi nga ushtrimet e përdorura nga grekët e lashtë që përfshinin aftësi për të hipur dhe zbritur një kalë dhe nga aftësitë e performancës së cirkut.

Forma më e zakonshme e gjimnastikës konkurruese është gjimnastika artistike (AG), e cila përbëhet nga, për gratë (WAG), dyshemeja e ngjarjeve, kasaforta, shufrat e pabarabarta dhe trari ; dhe për meshkujt (MAG), dyshemeja e ngjarjeve, kasaforta, unazat, kali i pommelit, shufrat paralele dhe shiriti horizontal .

Organi qeverisës për garat në gjimnastikë në mbarë botën është Fédération Internationale de Gymnastique (FIG). Tetë sporte rregullohen nga FIG, duke përfshirë gjimnastikën për të gjithë, gjimnastikën artistike për burra dhe gra, gjimnastikë ritmike, trampolinë (përfshirë mini-trampolinë të dyfishtë), rrëshqitje, akrobatikë, aerobikë dhe parkour . [1] Disiplinat që nuk njihen aktualisht nga FIG përfshijnë gjimnastikën e rrotave, gjimnastikën estetike në grup, TeamGym dhe Mallakhamba .

Pjesëmarrësit në sportet e lidhura me gjimnastikën përfshijnë fëmijë të vegjël, atletë të nivelit rekreativ dhe atletë konkurrues në të gjitha nivelet e aftësive.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fjala gjimnastikë rrjedh nga mbiemri i zakonshëm grek γυμνός ( gymnos), [2] me anë të foljes γυμνάζω ( gymnazo ), kuptimi i së cilës është "të stërvitesh lakuriq", "të stërvitesh në ushtrime gjimnastike", në përgjithësi "të stërvitesh, të ushtrohesh". [3] Folja kishte këtë kuptim sepse atletët në kohët e lashta ushtroheshin dhe garonin pa veshje.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

color lithograph of the bust of an elderly white man with a bald head except for long white hair on the sides of his head and a long beard that extends to his average breast. His white collar is visible above a simple black coat. His eyes are locked on the viewer's and his countenance is serious but calm.
Friedrich Ludwig Jahn, "babai i gjimnastikës"

Gjimnastika mund të gjurmohet tek stërvitja në Greqinë e lashtë, veçanërisht në Spartë dhe Athinë. Ushtrimi i asaj kohe u dokumentua nga vepra e Filostratit [4] Gjimnastika: Etika e një estetike atletike . Termi origjinal për praktikën e gjimnastikës është nga folja greke γυμνάζω ( gumnázō ), e cila përkthehet si "të stërvitesh lakuriq ose nudo", sepse të rinjtë që ushtrohen stërviten pa veshje. Në Greqinë e lashtë, fitnesi fizik ishte një atribut shumë i vlerësuar si për burrat ashtu edhe për gratë. Vetëm pasi romakët pushtuan Greqinë në vitin 146 para Krishtit, gjimnastika u bë më e formalizuar dhe u përdor për të trajnuar burrat në luftë. [5] Bazuar në pretendimin e Filostratit se gjimnastika është një formë urtësie, e krahasueshme me filozofinë, poezinë, muzikën, gjeometrinë dhe astronominë, [4] Athina e kombinoi këtë më shumë stërvitje fizike me edukimin e mendjes. Në Palestra, një qendër trajnimi për edukimin fizik, disiplina e edukimit të trupit dhe mendjes u ndërthurën duke lejuar një formë gjimnastike që ishte më estetike dhe individuale dhe që linte pas fokusin te ashpërsia, disiplina, theksi në mposhtjen e rekordeve. dhe një fokus në forcë. [6]

Don Francisco Amorós y Ondeano, një kolonel spanjoll, i lindur më 19 shkurt 1770, në Valencia dhe i cili vdiq më 8 gusht 1848, në Paris, ishte personi i parë që prezantoi gjimnastikën edukative në Francë. Gjerman Friedrich Ludwig Jahn filloi lëvizjen gjermane të gjimnastikës në 1811, e cila çoi në shpikjen e shufrave paralele, unazave, shufrës së lartë, kalit të gjimnastikës dhe kalit të qemerit .

Gjermanët Charles Beck dhe Charles Follen dhe amerikani John Neal sollën valën e parë të gjimnastikës në Shtetet e Bashkuara në vitet 1820. Beck hapi gjimnazin e parë në SHBA në 1825 në shkollën Round Hill në Northampton, Massachusetts. [7] Follen hapi gjimnazin e parë të kolegjit dhe gjimnazin e parë publik në SHBA në vitin 1826 në Kolegjin e Harvardit dhe në Boston, Massachusetts, përkatësisht. [8] Neal ishte amerikani i parë që hapi një gjimnaz publik në SHBA në Portland, Maine në 1827. [9] Ai gjithashtu dokumentoi dhe promovoi këto përpjekje të hershme në American Journal of Education [10] dhe The Yankee, duke ndihmuar në krijimin e degës amerikane të lëvizjes. [11]

Federata e Gjimnastikës Ndërkombëtare (FIG) u themelua në Liege në 1881. Nga fundi i shekullit të nëntëmbëdhjetë, gara e gjimnastikës për meshkuj ishte mjaft e njohur për t'u përfshirë në Lojërat e para Olimpike moderne në 1896. Që atëherë e deri në fillim të viteve 1950, si garat kombëtare ashtu edhe ato ndërkombëtare përfshinin një shumëllojshmëri ushtrimesh të mbledhura nën rubrikën, gjimnastikë, që përfshinin, për shembull, kalistenikën e sinkronizuar të ekipit, ngjitjen me litar, kërcimin së larti, vrapimin dhe shkallët horizontale. Gjatë viteve 1920, gratë organizuan dhe morën pjesë në aktivitete gjimnastike. Gara e parë olimpike për femra ishte e kufizuar, duke përfshirë vetëm kalistenikën e sinkronizuar dhe atletin. Këto lojëra u mbajtën në vitin 1928 në Amsterdam. Deri në vitin 1954, aparatet dhe ngjarjet e Lojërave Olimpike si për burrat ashtu edhe për gratë ishin standardizuar në format modern dhe ishin rënë dakord për strukturat uniforme të notimit (duke përfshirë një sistem pikësh nga 1 në 15). Në vitin 1930, organizata e parë e lëvizjes masive në Mbretërinë e Bashkuar e grave në gjimnastikë, Lidhja e Grave për Shëndetin dhe Bukurinë, u themelua nga Mary Bagot Stack në Londër. [12] Në këtë kohë, gjimnastët sovjetikë mahnitën botën me paraqitje shumë të disiplinuara dhe të vështira, duke krijuar një precedent që vazhdon. Televizioni ka ndihmuar në publikimin dhe fillimin e një epoke moderne të gjimnastikës. Gjimnastika si për meshkuj ashtu edhe për femra tërheq tani një interes të konsiderueshëm ndërkombëtar dhe gjimnastë të shkëlqyer mund të gjenden në çdo kontinent.

Në vitin 2006 u fut në lojë një sistem i ri pikësh për gjimnastikën artistike. Me rezultatin A (ose pikën D) që është rezultati i vështirësisë, i cili që nga viti 2009 bazohet në 8 elementët më të lartë të pikëve të larta në një rutinë (me përjashtim të Vault). Nota B (ose E Score), është rezultati për ekzekutim dhe jepet për atë se sa mirë janë kryer aftësitë. [13]

Gjimnastë të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjimnaste femra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Nadia Comăneci - Gjimnastja e parë që shënoi 10 perfekte në Lojërat Olimpike (1976). [14]
 • Simone Biles - gjimnaste amerikane e njohur për vështirësinë dhe ekzekutimin e saj të jashtëzakonshëm, kampione e shumëfishtë Botërore dhe Olimpike. [15]
 • Olga Korbut - E njohur si "Habela nga Minsku", ajo fitoi famë ndërkombëtare në Lojërat Olimpike të Mynihut 1972. [16]
 • Mary Lou Retton - Gruaja e parë amerikane që fitoi një titull Olimpik të gjithanshëm (1984). [17]
 • Svetlana Khorkina - gjimnaste ruse e njohur për artin e saj dhe titujt e shumtë botërorë. [18]
 • Gabby Douglas - gjimnaste amerikane që fitoi kampionin individual të gjithanshëm në Lojërat Olimpike 2012. [19]
 • Aly Raisman - gjimnaste amerikane, dy herë olimpike dhe medalje e shumëfishtë. [20]
 • Catalina Ponor - gjimnast rumune, kampione olimpike e shumëfishtë. [21]

Gjimnastë meshkuj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kohei Uchimura - gjimnasti japonez, shpesh i konsideruar si gjimnasti më i madh mashkull i të gjitha kohërave. [22]
 • Vitaly Scherbo - gjimnast bjellorus i cili fitoi gjashtë medalje ari në Lojërat Olimpike të 1992. [23]
 • Alexei Nemov - gjimnast rus i njohur për karizmën e tij dhe 12 medalje olimpike. </link>[ citim i nevojshëm ]
 • Bart Conner - gjimnast amerikan, dy herë medalje ari olimpike. [24]
 • Paul Hamm - gjimnasti i parë mashkull amerikan që fitoi titullin Olimpik të gjithanshëm. [25]
 • Li Xiaopeng - gjimnast kinez, kampion i shumëfishtë Botëror dhe Olimpik. [26]
 • Yuri Chechi - gjimnasti italian, i njohur si "Zoti i unazave" për suksesin e tij në garën e unazave. [27]
 • Sawao Kato - gjimnast japonez, një nga atletët më të suksesshëm në historinë e Lojërave Olimpike. [28]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "About the FIG". FIG. Marrë më 31 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ γυμνός, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus project
 3. ^ γυμνάζω, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus project
 4. ^ a b Reid, Heather L. (2016). "Philostratus's "gymnastics": The Ethics of an Athletic Aesthetic". Memoirs of the American Academy in Rome. 61: 77–90. ISSN 0065-6801. JSTOR 44988074. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "A History of Gymnastics: From Ancient Greece to Modern Times | Scholastic". www.scholastic.com. Marrë më 8 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Judd, Leslie; De Carlo, Thomas; Kern, René (1969). Exhibition Gymnastics. New York: Association Press. fq. 17. ISBN 9780809617043. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Leonard, Fred Eugene (1923). A Guide to the History of Physical Education. Philadelphia, Pennsylvania and New York, New York: Lea & Febiger. fq. 232–233. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Leonard, Fred Eugene (1923). A Guide to the History of Physical Education. Philadelphia, Pennsylvania and New York, New York: Lea & Febiger. fq. 235–236. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Leonard, Fred Eugene (1923). A Guide to the History of Physical Education. Philadelphia, Pennsylvania and New York, New York: Lea & Febiger. fq. 227–250. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Leonard, Fred Eugene (1923). A Guide to the History of Physical Education. Philadelphia, Pennsylvania and New York, New York: Lea & Febiger. fq. 235–250. OCLC 561890463. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Barry, William D. (20 maj 1979). "State's Father of Athletics a Multi-Faceted Figure". Maine Sunday Telegram. Portland, Maine. fq. 1D–2D. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Matthews, Jill Julius (1990). "They had Such a Lot of Fun: The Women's League of Health and Beauty Between the Wars". History Workshop Journal. 30 (1): 22–54. doi:10.1093/hwj/30.1.22. ISSN 1477-4569. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "USA Gymnastics – FIG ×Elite/International Scoring". usagym.org. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2016. Marrë më 27 dhjetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Nadia Comăneci: The gymnast who charmed the world". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 15. ^ "Simone Biles Withdraws From Team Final". The New York Times. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "50 stunning Olympic moments No22: Olga Korbut redefines gymnastics". TheGuardian.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Mary Lou Retton changed the face of American gymnastics 30 years ago". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Russian gymnast Khorkina retires". Reuters. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Gabby Douglas Wins Gold In Women's Gymnastics All-Around". NPR. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Aly Raisman wins silver in Olympic all-around". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Sportycious Gymnastics Facts". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Kohei Uchimura misses out on individual Olympic berth". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 23. ^ "Vitaly Scherbo Olympic Athlete Profile". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Bart Conner USA Gymnastics Bio" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 25. ^ "Paul Hamm wins men's gymnastics all-around". Chicago Tribune. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Li Xiaopeng wins men's parallel bars gold". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Yuri Chechi: Lord of the Rings". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Sawao Kato Olympedia Profile". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]