Jump to content

Friedrich Ludwig Jahn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Friedrich Ludwig Jahn

Friedrich Ludwig Jahn (11 gusht 1778 – 15 tetor 1852) ishte një mësues gjimnastik gjerman dhe nacionalist, shkrimi i të cilit vlerësohet me themelimin e lëvizjes gjermane të gjimnastikës (Turners), si dhe me ndikimin e fushatës gjermane të vitit 1813, gjatë së cilës një koalicion i shteteve gjermane përfundoi në mënyrë efektive të okupimit të Perandorisë së Parë FrancezeNapoleonit. Admiruesit e tij e njohin atë si Turnvater Jahn, që do të thotë afërsisht "babai i gjimnastikës" Jahn.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai lindi në LanzBrandenburg, Prusia. Ai studioi teologji dhe filologjiHalle, Göttingen dhe në Universitetin e Greifswald.[2] Pas Betejës së Jena-Auerstedt më 1806 ai u bashkua me ushtrinë Prusiane. Në vitin 1809, ai shkoi në Berlin, ku u bë mësues në Gymnasium zum Grauen Kloster dhe në Shkollën Plamann.

Duke u kujdesur për atë që e shihte si poshtërim të tokës së tij të lindjes nga Napoleoni, Jahn konceptoi idenë e rivendosjes së shpirtrave të bashkatdhetarëve të tij duke zhvilluar fuqitë e tyre fizike dhe morale përmes praktikës së gjimnastikës.[1] Shkolla e parë Turnplatz, ose gjimnazi i hapur, u hap nga Jahn në Berlin në vitin 1811, dhe lëvizja Turnverein (shoqata e gjimnastikës) u përhap me shpejtësi. Gjimnastë të rinj u mësuan ta konsiderojnë veten si anëtarë të një lloj reparti për emancipimin e atdheut të tyre. Fryma nacionaliste u ushqye në një masë të konsiderueshme nga shkrimet e Jahn.[1]

Një njeri me natyrë populiste, i ashpër, eksentrik dhe i hapur, Jahn shpesh binte në konflikt me autoritetet. Autoritetet më në fund e kuptuan se ai synonte krijimin e një Gjermanie të bashkuar dhe se shkollat e tij të Turner ishin klube politike dhe liberale. Konflikti rezultoi në mbylljen e Turnplatz në vitin 1819 dhe arrestimin e Jahn, ku ai u dënua me burgim për dy vjet. Dënimi u ndryshua më 1825, por ai ishte i ndaluar të jetonte brenda dhjetë milje në Berlin.

Ai, pra, mori vendbanimin në FreyburgUnstrut, ku ai mbeti deri në vdekjen e tij, me përjashtim të një periudhe të shkurtër në vitin 1828, kur ai u dëbua në Kölleda me një akuzë për rebelim. Ndërsa ishte në Freyburg, ai mori një ftesë për t'u bërë profesor i letërsisë gjermaneCambridge, Massachusetts, të cilën ai e refuzoi, duke thënë se "dreri dhe lepurijtë duan të jetojnë atje ku janë më shumë gjuetarë".

Në vitin 1840, Jahn u dekorua nga qeveria Prusiane me Kryqin e Hekurt për trimëri në luftërat kundër Napoleonit. Në pranverën e 1848, ai u zgjodh nga rrethi i NaumburgutParlamentin Kombëtar Gjerman. Jahn vdiq në Freyburg, ku u ngrit një monument për nder të tij më 1859.

Punimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mesin e punimeve të tij janë:

  • Bereicherung des hochdeutschen Sprachschatzes (Leipzig, 1806),
  • Deutsches Volksthum (Lübeck, 1810),
  • Runenblätter (Frankfurt, 1814),
  • Die Deutsche Turnkunst (Berlin, 1816)
  • Neue Runenblätter (Naumburg, 1828),
  • Merke zum deutschen Volksthum (Hildburghausen, 1833), and
  • Selbstvertheidigung (Vindication) (Leipzig, 1863).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Goodbody, John (1982). The Illustrated History of Gymnastics. London: Stanley Paul & Co. ISBN 0-09-143350-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Günther Jahn, Die Studentenzeit des Unitisten F. L. Jahn (1995). Darstellungen und Quellen zur Geschichte der deutschen Einheitsbewegung im 19. und 20. Jahrhundert. Vëll. 15. Heidelberg: Universitätsverlag C. Winter. fq. 1–129. ISBN 3-8253-0205-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)