Abdomeni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


bark e njeriut (nga latinishtja barku do të thotë fjala "") është pjesë e trupit në mes të legen dhe kraharor. Anatomikisht, abdomen shtrihet nga kraharor në diafragma kraharorit për në legen buzë komblikut. Buzë legenit shtrihet nga këndi lumbosacral të symphysis publik dhe është buzë [gji [komblikut]]. Hapësirë mbi këtë gji dhe nën diafragmë kraharorit quhet zgavrën e barkut. Kufiri i zgavrën e barkut është i murit të barkut në para dhe në sipërfaqe peritoneal pasme.

Funksionalisht, bark e njeriut është vendi ku shumica e trakti ushqyes është vendosur dhe kështu shumica e absorbimin dhe tretje të ushqimit ndodh këtu. Traktit ushqimore në bark përbëhet nga ulët ezofag, stomak, duodenum, jejunum, çapok, cecum dhe shtojcën, ngjitje, tërthor dhe zorrës së trashë në zbritjes, zorrës së trashë sigmoid dhe rektum. Organet e tjera vitale brenda barkut të përfshijë liver, veshkat, pankreasit dhe shpretkë.

Murit të barkut është ndarë në (mbrapa pasmë), anësore (anët) e mëparshëm (para) mure.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]