Legeni i njeriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Legeni tek femrat
Legeni tek meshkujt

Legeni (pl. pelvises ose pelves) është i ndërtuar nga eshtra të parregullta ,është strukturë dhe bazë e shpinës . Legeni është i perbere nga pesë deri shtatë eshtra .Legeni merr pjesë tek grupi i eshtrave të gjymtyrëve të poshtme. Legen i merr emrin e saj per shkak te saj forme. Ne gj.Latine , legen do te thote "pellg" ose "vazo te medha".Legeni ka për detyrë që peshën e trupit ta bart tek gjymtyrët e poshtme.Shërben për mbrojtjen e organeve që ndodhen të brendësi të tij si dhe për përforcimin e shumë muskujve.

Diferencat gjinore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Këndi Infrapubic është më i madh se 90 ˚ te femrat dhe më pak se 90 ˚ te meshkujt.
  • Legenit te meshkujt është më shumë formë zemre, ndërsa te femra është në formë ovale.
  • Kërbisht është në formë të trekëndëshit dhe më shumë i shkurtër te femrat.[1]
Ekzistojnë katër lloje të legenik
  • Gynaecoid: Normal legen te femrat , të zgjeruar me diametër tërthor
  • Android: Normal legen te meshkujt, Zemra formësohet
  • Anthropoid
  • Platypelloid

Foto shtesë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skeleti i njeriut
Vertebra e njeriut
Gjymtyrët e poshtme të njeriut
Eshtrat e njeriut

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Saukko P, Knight B. (2004). Knight's Forensic Pathology (bot. 3rd). Edward Arnold Ltd. ISBN 0-340-76044-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]