Kaliningradi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kaliningrad
Калининград
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Kaliningrad
Stema_figura
Stema e Kaliningradit
Flag of Kaliningrad.svg
Flamuri i Kaliningradit
Vendndodhja
Kaliningrad is located in Rusi
Kaliningrad
Kaliningrad

Koordinatat: 54°42′01″V 20°27′11″L / 54.70028°V 20.45306°L / 54.70028; 20.45306

Administrimi
Shteti Flamuri Rusia
Rajoni Kaliningrad
Kryetari i komunës Aleksandr Jaroszuk
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 224,7 km2
Lartësia 4.8 m (m.n.d.)
Popullsia 459.560 banorë
Dendësia 2045,22 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 945
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Kodi Postal 236XXX
Prefiksi (+7) 4012
Targa 39, 91
Koordinatat 54° 42′ 01″ Veri

20° 27′ 11″ Lindje

Faqja Zyrtare www.klgd.ru

Kaliningrad (Rusisht: Калининград) është qytet në Rusi i cila ndodhet mes Polonisë dhe LituanisëDetin Baltik. Ishte Kënigsberg ose Konigsberg gjermane. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2016, qyteti ka pasur 459.560 banorë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stina e pranverës fillon në mars dhe është ftohtë dhe me erë, por më vonë bëhet e nxehtë dhe zakonisht me diell. Stina e verës fillon në qershor, kryesisht është e nxehtë por jo gjatë gjithë kohës (temperatura arrin më lartë se +30–+35 °C). Muajt më të nxehta janë korriku dhe gushti. Stina e vjeshtës fillon në shtator dhe së pari fillon me nxehtësi dhe me diell, por më vonë fillon të bëhet ftohtë në muajin nëntor. Stina e dimrit zgjatë prej dhjetorit deri në mars. Muajt më të ftohta janë janari dhe shkurti me temperaturë e cila bie në −15 °C.

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaliningrad është vendi i klubit FC Baltika Kaliningrad, e cila luan në Ligën Kombëtare të Futbollit Rusë. Ka luajtur në ligën ruse për 3 sezone mes 1996 dhe 1998.

Kaliningrad do të jetë vend mikpritës i disave lojërave në Kampionatin Botëror të Futbollit më 2018.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kaliningrad është e binjakëzuar me:[1][2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Города-партнёры". Kaliningrad City Hall. Arkivuar nga origjinali më prill 22, 2009. Marrë më 2008-12-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Luhn, Alec (20 nëntor 2011). "Kaliningrad". The Moscow Times. Marrë më 26 shkurt 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Aalborg Twin Towns". Europeprize.net. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2015. Marrë më 2013-08-19. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Kaliningrad information". E-gorod.ru. Marrë më dhjetor 21, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Korolczuk, Dariusz (12 janar 2010). "Foreign cooperation - Partner Cities". Białystok City Council. City Office in Białystok. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më mars 22, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Elbląg - Podstrony / Miasta partnerskie". Elbląski Dziennik Internetowy. Arkivuar nga origjinali më mars 15, 2011. Marrë më 2014-12-29. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Elbląg - Miasta partnerskie". Elbląg.net. Marrë më 2013-08-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Gdańsk Official Website: 'Miasta partnerskie'". gdansk.pl. Urząd Miejski w Gdańsku. 2009. Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2013. Marrë më korrik 11, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ P.C., Net. "Gdynia - International Gdynia - International co-operation of Gdynia". www.gdynia.pl. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2016. Marrë më 15 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Groningen - Partner Cities". © 2008 Gemeente Groningen, Kreupelstraat 1,9712 HW Groningen. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2007. Marrë më dhjetor 8, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Miasta partnerskie - Urząd Miasta Łodzi". City of Łódź. Arkivuar nga origjinali më qershor 24, 2013. Marrë më dhjetor 29, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Vänorter". Malmö stad. Marrë më nëntor 6, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Miasta bliźniacze Torunia" [Toruń's twin towns]. Urząd Miasta Torunia City of Toruń Council. Marrë më gusht 22, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)