Norfolk, Virginia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Norfolk, Virginia
Anglisht : City of Norfolk
qytet
noform
Clockwise from top: Downtown Norfolk skyline as viewed from across the Elizabeth River, Stampa:USS</ref> battleship museum, Ocean View Pier, The Tide light rail, ships at Naval Station Norfolk, historic homes in Ghent
Stema_figura
Vendndodhja
Norfolk, Virginia is located in SHBA
Norfolk, Virginia
Norfolk, Virginia

Koordinatat: 36°55′V 76°12′P / 36.917°V 76.200°P / 36.917; -76.200

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Virginia
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 2.13 m (m.n.d.)
Popullsia 246392 banorë (2013)
 •  urbane 1.047.869 banorë
 •  aglomerati 1.672.319 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1682
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 23501-23515, 23517-23521, 23523, 23529, 23541, 23551
Prefiksi 757
Faqja Zyrtare http://www.norfolk.gov/

Norfolk, Virginia (City of Norfolk) është një qytet në qarkun ]] të shtetit federal Virginia, SHBA. Në Norfolk, Virginia jetojnë 246392 banorë (2013), dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (4488 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (96 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 2.13 m (7 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Norfolk, Virginia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale