Campione d'Italia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox Italian comune

Campione d'Italia ( Comasco : Campiùn , shqiptuar: [kãˈp(j)ũː] ) është një komunë e provincës së Komos në rajonin italian të Lombardisë dhe një enklavë e rrethuar nga kantoni zviceran i Tiçinos (është gjithashtu një eksklavë ). Në afërsi të saj, enklava është më pak se 1 kilometër larg nga pjesa tjetër e Italisë, por terreni ndërhyrës malor kërkon një udhëtim me rrugë nëpër fshatin zviceran Bissone mbi 14 km për të arritur në qytetin më të afërt italian, Lanzo d'Intelvi, dhe mbi 28 km për të arritur në qytetin e Komos .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta që tregon vendndodhjen e enklavës Campione pranë qendrës.

Në shekullin e parë para Krishtit romakët themeluan qytetin garnizon të Campilonum për të mbrojtur territoret e tyre nga pushtimet Helvetike. [1]

Kur Tiçino zgjodhi të bëhej pjesë e Konfederatës Zvicerane në 1798, njerëzit e Campione-s zgjodhën të qëndronin pjesë e Lombardisë . [2] Në 1800, Tiçino propozoi shkëmbimin e fshatit Indemini me Campione. Në 1814 u mbajt një referendum dhe banorët e Campione-s e kundërshtuan atë. Në 1848, gjatë luftërave të bashkimit italian, Campione i bëri kërkesë Zvicrës për aneksim. Kjo u refuzua për shkak të dëshirës zvicerane për neutralitet. [1]

d'Italia iu shtua emrit Campione në vitet 1930 nga diktatori italian Benito Mussolini dhe u ndërtua një portë dekorative në fshat. Kjo u bë për të pohuar karakterin italian të enklavës. [1]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1799200—    
1805269+34.5%
1809156−42.0%
1853274+75.6%
1861311+13.5%
1871342+10.0%
1881383+12.0%
1901463+20.9%
1911552+19.2%
1921592+7.2%
1931639+7.9%
1936855+33.8%
19511.022+19.5%
19611.435+40.4%
19711.979+37.9%
19812.183+10.3%
19912.181−0.1%
20012.267+3.9%
20112.158−4.8%
20211.748−19.0%
  1. ^ a b c Jacobs, Frank (15 maj 2012). "Enclave-Hunting in Switzerland". New York Times. Marrë më 19 maj 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Borderlines" defined multiple times with different content
  2. ^ "La Repubblica cisalpine (1797 Giugno 29 - 1799 Aprile 26; 1800 Giugno 17 - 1802 Gennaio 26) – Istituzioni storiche – Lombardia Beni Culturali". www.lombardiabeniculturali.it (në italisht).