Jump to content

Ras el-Haima

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ras el-Haima
رأس الخيمة‎‎
Emiratë
Popullsia
 • Gjithsej263.217

Ras al-Khaimah (Arabisht: رأس الخيمة‎‎) është një nga shtatë emiratet që e formojnë Emiratet e Bashkuara Arabe. Sipas regjistrimit 2005, emirati ka pasur 210,063 banorë.

Temperaturat mesatare është 18 deri në 45 °C në janar dhe 29 deri në 43 °C në korrik. Zakonisht verës, temperatura mund të arrijë deri në 45 °C. Temperatura më e lartë e cila u regjistrua është 48.8 °C.

Lista e liderëve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liderët e emiratit ishin:

 • 1708–1731: Sheikh Rahma Al Qasimi
 • 1731–1749: Sheikh Matar bin Butti Al Qasimi
 • 1749–1777: Sheikh Rashid bin Matar Al Qasimi
 • 1777–1803: Sheikh Saqr bin Rashid Al Qasimi
 • 1803–1808: Sheikh Sultan Bin Saqr Al Qasimi
 • 1808–1814: Sheikh Hasan bin `Ali Al Anezi
 • 1814–1820: Sheikh Hasan bin Rahma
 • 1820–1866: Sheikh Sultan Bin Saqr Al Qasimi (2nd time)
 • 1866 – 1867: Sheikh Ibrahim bin Sultan Al Qasimi
 • 1867 – 14 prill 1868: Sheikh Khalid bin Sultan Al Qasimi
 • 14 April 1868 – 1869: Sheikh Salim bin Sultan Al Qasimi
 • 1869 – August 1900: Sheikh Humayd bin Abdullah Al Qasimi
 • 1900 – 1909: Nuk dihet
 • 1909 – 1919: Sheikh Salim bin Sultan Al Qasimi
 • 1919 – 10 korik 1921: Sheikh Sultan bin Salim Al Qasimi
 • 10 korrik 1921 – 1948: Sheikh Sultan bin Salim Al Qasimi
 • 17 korrik 1948 – 27 tetor 2010: Shejh Sakër bin Muhammed al-Kasimi (1918–2010)
 • 27 tetor 2010 – në vazhdim: Shejh Saud bin Sakër el Kasimi[1]
 • Aktualisht është Muhammed bin Saud el Kasimi, i biri i liderit aktuale të Emirateve.
 1. ^ "Saud is Ras Al Khaimah ruler as UAE mourns Shaikh Saqr". Gulf News. 2010-10-27. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)