Emirati i Dubait

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Emirati i Dubait
arabisht : إمارة دبيّ
Emirat
Flamuri_figura
Flamuri i Emiratit të Dubait
Administrimi
Shteti Flamuri Emiratet e Bashkuara Arabe
Emiri Muhamed bin Rashid el Maktum
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3 885 km2
Popullsia 2,502,715 banorë (2005)
Dendësia 644.2 banorë/km2

Emirati i Dubait (arabisht: إمارة دبيّ‎‎ Imārat Dubayy) është një nga shtatë emiratet e Emirateve të Bashkuara Arabe.

Kryeqendra e emiratit është Dubai, sipas të cilit është emëruar. Në dhjetor të vitit 1971, Emirati i Dubait u bashkua me Emiratin e Abu Dabit dhe emiratet tjera për të formuar Emiratet e Bashkuara Arabe. Deri atëherë emiratet ishin nën protektoratin britanik.

Emiri i emiratit është Muhamed bin Rashid el Maktum.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]