Ujërat territoriale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta skematike e zonave detare (pamje ajrore).

Ujërat territoriale janë joformalisht një zonë ujore ku një shtet sovran ka juridiksion, duke përfshirë ujërat e brendshme, detin territorial, zonën e afërt, zonën ekskluzive ekonomike dhe potencialisht shelfin e zgjeruar kontinental. Në një kuptim më të ngushtë, termi shpesh përdoret si sinonim për detin territorial.[1]

Anijet kanë të drejta dhe detyra të ndryshme kur kalojnë nëpër çdo zonë të përcaktuar nga Konventa e Kombeve të Bashkuara për të Drejtën e Detit (UNCLOS), një nga traktatet më të ratifikuara. Shtetet nuk mund të ushtrojnë juridiksionin e tyre në ujërat përtej zonës ekskluzive ekonomike, të cilat njihen si detet e hapura.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Territorial waters | international law". Encyclopedia Britannica (në anglisht). Marrë më 2020-07-29.
  2. ^ Law of the Sea: A Policy Primer (PDF). 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)