Zona Ekskluzive Ekonomike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shëmbull: Zona ekskluzive ekonomike e Afrikës jugoreOqeanin Atlantik dhe Indian

Zona Ekskluzive Ekonomike është sipas artikullit numër 55 të Konventës së Kombeve të Bashkuara mbi Ligjin e Detit një zonë përtej detit territorial deri në një masë të njohur prej 200 milje detare nga baze.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]