Roald Amundsen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nlc amundsen.jpg

Roald Engelbregt Gravning Amundsen ( 16 korrik 187218 qershor 1928) ishte një Eksplorator Norvegjez i rajoneve polare. Ai e drejtoi ekspeditën e parë në Antarktik për të arritur në polin e jugut midis viteve 1910 dhe 1912. Ai gjithashtu ishte i pari person që arriti te të dy zonat polare, polin verior dhe polin jugor[1][2]. Ai u zhduk në qershor 1928, ndërsa duke marrë pjesë në një një mision. Amundsen me Douglas Mawson, Robert Falcon Scott, dhe Ernest Shackleton, ishte një udhëheqës kryesor ekspeditë gjatë Heroic Age of Antarctic Exploration.

Jeta e hershme[redakto | redakto tekstin burimor]

Amundsen ishte i lindur në një familje Norvegjeze, pronarë anijesh. Babai i tij ishte Jens Amundsen. Djali i katërt në familje, nëna e tij vendosi ta mbaj atë jasht industrisë familjare dhe dëshironte që ai të bëhej Fizikant,një premtim që Amundsen e mbajti derisa nëna e tij vdiq kur ai ishte 21 vjeç, pas kësaj ngjarje ai u largua nga universiteti për një jetë në det.[3]

Burimi[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Roald Amundsen and the 1925 North Pole Expedition
  2. ^ Roald Amundsen
  3. ^ Thomas, Henry (1972). Living Adventures in Science. Ayer Publishing. pp. 196–201. ISBN 0836925734.  Unknown parameter |coauthors= ignored (|author= suggested) (help); line feed character in |title= at position 8 (help)

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Eksplorimi

Lidhje të jahtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Roald Amundsen