Rajonet polare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zonat e akullta
Vendndodhja e zonave polare
Hemisfera veriore, (gjithmonë është toka e mbuluar me akull)-zona me ngjyrë vjollcë.

Rajonet polare të tokës janë polet zonat përreth globit të njohura edhe si zonat e akullta.Poli i Veriut dhe Poli i Jugut këto rajone janë të dominuara nga akulli. Akulli polar aktualisht është pakësuar, ndoshta si rezultat i ngrohjes globale.

Antarktik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arktik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]