Deti Kara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Deti Kara.

Deti Kara është një det margjinal, i ndarë nga deti Barents në perëndim nga ngushtica Kara dhe Novaya Zemlya, dhe nga deti Laptev në lindje nga arkipelagu Severnaya Zemlya. Në fund të fundit, detet Kara, Barents dhe Laptev janë të gjitha shtrirje të Oqeanit Arktik në veri të Siberisë.

Kufiri verior i Detit Kara shënohet gjeografikisht nga një linjë që shkon nga Kepi Kohlsaat në ishullin Graham Bell, Toka Franz Josef, deri në Kepin Molotov (Kepi Arktik), pika më veriore e ishullit Komsomolets në Severnaya Zemlya.

Deti Kara është afërsisht 1,450 km i gjatë dhe 970 km i gjerë me një sipërfaqe prej rreth 880,000 km2 dhe një thellësi mesatare prej 110 metrash.

Portet e tij kryesore janë Novy Port dhe Dikson dhe është i rëndësishëm si një terren peshkimi, megjithëse deti është i lidhur me akull për të gjithë, përveç dy muajve të vitit. Deti Kara përmban fushën Lindore-Prinovozemelsky (një shtrirje e Pellgut të Naftës të Siberisë Perëndimore), që përmban naftë të konsiderueshme të papërpunuar dhe gaz natyror. Në vitin 2014, sanksionet e qeverisë amerikane rezultuan që Exxon-it t'i duhej ti ndërpresë operacionet e saj deri më 26 shtator në Detin Kara.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sanksjoner kan avslutte boring i Karahavet" [Sanctions could end drilling in the Kara Sea]. DN (në norvegjisht). 16 shtator 2014. Marrë më 22 nëntor 2020.