Jump to content

Ngushtica e Beringut

Coordinates: 66°0′N 169°0′W / 66.000°N 169.000°W / 66.000; -169.000
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

66°0′N 169°0′W / 66.000°N 169.000°W / 66.000; -169.000

Fotografi satelitore e Ngushticës së Beringut
Grafiku detar i Ngushticës së Beringut
Harta Peters është ndarë në ngushticën e Beringut* [2] Në hartat e tjera një pjesë e Rusisë tregohet e majtë të Alaskës.

Ngushtica e Beringut (anglisht: Bering Strait, rusisht: Берингов пролив, Beringov proliv, Yupik: Imakpik[1][2]) është një ngushticë që lidh Paqësorin dhe oqeanet Arktik mes Rusisë dhe shtetit të SH.B.A-së, Alaska. E emërtuar sipas Vitus Bering, një eksplorues danez në shërbim të Perandorisë Ruse, ajo qëndron pak më në jug të Rrethit Arktik në rreth 65° 40' V gjerësi, me kufirin aktual lindje-perëndim SH.B.A-Rusi 168° 58' 37" P.

Gjeografi dhe shkencë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngushtica e Beringut është rreth 82 kilometres (51 mi) e gjatë në pikën e saj më të ngushtë, mes Cape Dezhnev, Gadishulli Chukchi, Rusi, dhe pika më lindore (169° 43' W) e kontinentit Aziatik dhe Cape Prince of Wales, Alaska, Shtetet e Bashkuara, pika më perëndimore (168° 05' W) e kontinentit të Amerikës së Veriut. Thellësia e ngushticës është e ndryshme mes 30 metres (98 ft) dhe 50 metres (160 ft).[3]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zona është pak e populluar. Zona menjëherë në anën e Alaskas i takon Zonës Nome, vend për një popullsi prej mbi 9.000 banorë. Asnjë rrugë nuk ekziston nga ngushtica deri në qytetet kryesore të Alaskës, me vetëm disa rreth Nome.

Bregu rus i takon Chukotka Autonomous Okrug. Pa rrugë, Provideniya (4,500 banorë) dhe Chukotsky (5,200 banorë) shtrihen përgjatë ngushticës.

Ishujt Diomede qëndrojnë në mes të rrugës në ngushticë. Fshati në Little Diomede ka një shkollë e cila i përket Distriktit Arsimor të Ngushticës së Beringut, Alaskë.

Ekspeditat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Forbes, Jack D. 2007. The American Discovery of Europe. Urbana: University of Illinois Press, pp. 84 ff., 198,
  2. ^ Stuckey, M., & J. Murphy. 2001. By Any Other Name: Rhetorical Colonialism in North America. American Indian Culture, Research Journal 25(4): 73–98, p. 80.
  3. ^ It is only 53 miles (85 km) wide, and at its deepest point is only 90 metres (300 ft) in depth. [1] Arkivuar 1 tetor 2003 tek Archive.today

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ngushtica e Beringut – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale