Jump to content

Roald Dahl

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Roald Dahl
U lind më13 shtator 1916
Llandaff, Kardif, Uells
Vdiq më23 nëntor 1990 (74 vjet)
Oksford, Angli
EdukimiThe Cathedral School, Llandaff
St Peter's School, Weston-super-Mare
Repton School
Vite aktiv1942-1990

Roald Dahl (13 shtator 1916 - 23 nëntor 1990) ishte një romancier, shkrimtar i tregimeve të shkurtra, poet, skenarist dhe pilot luftarak britanik.[1] Librat e tij kanë shitur më shumë se 250 milion kopje në të gjithë botën.[2]

Dahl lindi në Uells nga prindërit emigrantë norvegjezë. Ai shërbeu në Forcën Ajrore Mbretërore gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai u bë një ekspert luftarak, duke shënuar 5 fitore të konfirmuara, dhe, më pas, një oficer zbulimi, duke u ngritur në gradën e ushtrisë së detyrës të komandantit. Ai u ngrit në shquar si shkrimtar në vitet 1940 me vepra për fëmijë dhe për të rritur, dhe ai u bë një nga autorët më të shitur në botë.[3][4] Ai është përmendur si "një nga tregimtarët më të mëdhenj për fëmijë të shekullit të 20-të". Çmimet e tij për kontribut në letërsi përfshijnë Çmimin Botëror të Fantazisë për Arritjen e Jetës më 1930 dhe Autori i Fëmijëve i Vitit në Çmimet Britanike të Librit, i vitit 1990. Në vitin 2008, The Times vendosi Dahl në vendin e 16-të në listën e tij të "50 shkrimtarëve më të mëdhenj britanikë që nga viti 1945".[5]

Tregimet e shkurtra të Dahl-it janë të njohura për mbarimet e tyre të papritura, dhe librat e fëmijëve të tij për disponimin e tyre jo-sensitiv, makabër, shpeshherë me errësirë komike, duke shfaqur armiq të egër të rritur të personazheve të fëmijëve.[6][7] Librat e tij kampionë të përzemërt dhe shfaqin një ndjenjë të ngrohtë themelore.[8][9] Punimet e tij për fëmijë përfshijnë Xhejms dhe Pjesha Gjigante, Çarli dhe fabrika e çokollatave, Matilda, Shtrigat, Dhelpra Fantastike, Gjiganti i Madh i Mirë, dhe Ilaçi i mrekullueshme i Xhorxhit. Punimet e tij për të rritur përfshijnë Tregime të Papritura.

Roald Dahl lindi në vitin 1916 te prindërit emigrantë norvegjezë Harald Dahl dhe Sofie Magdalene Dahl (mbiemri i vajzërisë Hesselberg).[10] Babai i Dahl kishte emigruar në Mbretërinë e Bashkuar nga Sarpsborg në Norvegji dhe ishte vendosur në Cardiff në vitet 1880 me gruan e tij të parë, një franceze me emrin Marie Beaurin-Gresser. Ata kishin dy fëmijë së bashku (Ellen Marguerite dhe Louis) para vdekjes së saj në vitin 1907.[11] Nëna e tij emigroi në Britani të Madhe dhe u martua me babanë e tij në vitin 1911. Dahl u emërua pas eksploruesit polar norvegjez Roald Amundsen. Gjuha e tij e parë ishte norvegjishtja, të cilën ai e foli në shtëpi me prindërit dhe motrat e tij Astri, Alfhild dhe Else. Fëmijët u rritën në besimin luteran dhe u pagëzuan në Kishën Norvegjeze, Kardif.[12]

Motra e Dahl-it Astri vdiq nga apendiciti në moshën 7 në vitin 1920 kur Dahl ishte tre vjeç, dhe babai i tij vdiq nga pneumonia në moshën 57 vjeç disa javë më vonë.[13] Më vonë po atë vit, lindi motra e tij më e vogël Asta.[11] Nëna e Dahl vendosi të qëndrojë në Uells, në vend që të kthehej në Norvegji për të jetuar me të afërmit, pasi burri i saj kishte dashur që fëmijët e tyre të shkolloheshin në shkollat angleze, të cilat ai e konsideronte më të mirën në botë.[14]

Dahl për herë të parë ndoqi The Cathedral School, Llandaff. Në moshën tetë vjeç, ai dhe katër miqtë e tij u konservuan nga drejtori pasi vunë një miun të vdekur në një kavanoz të gobstopper në dyqanin lokal të ëmbël,[15] i cili ishte në pronësi të një gruaje të vjetër "mesatare dhe mashtruese" të quajtur Znj. Pratchett.[15] Pesë djemtë e quajtën prangat e tyre "Komploti i madh i miut i vitit 1924".[16] Gobstoppers ishin një karamele e preferuar midis nxënësve të shkollave britanike midis dy Luftërave Botërore, dhe Dahl iu referua atyre Everlasting Gobstopper, i cili u paraqit në Çarli dhe fabrika e çokollatave.[17]

Dahl transferohet në shkollën e konviktit të Shën Pjetrit në Weston-super-Mare. Prindërit e tij kishin dashur që ai të shkollohej në një shkollë publike angleze, dhe kjo provoi të ishte më e afërt për shkak të lidhjes së rregullt të trageteve në të gjithë Kanalin Bristol. Koha e Dahl në Shën Pjetër ishte e pakëndshme; ai ishte shumë i butë dhe i shkruante nënës së tij çdo javë, por kurrë nuk i zbuloi pakënaqësinë e tij për të. Pas vdekjes së saj në vitin 1967, ai mësoi se ajo kishte shpëtuar secilën prej letrave të tij;[18] ato u transmetuan në formë të shkurtuar si Libri i Javës i BBC Radio 4 në vitin 2016 për të shënuar njëqindvjetorin e lindjes së tij.[19] Dahl shkroi për kohën e tij në Shën Pjetër në autobiografinë e tij Djali: Përrallat e Fëmijërisë.[20]

Nga viti 1929, kur ai ishte 13 vjeç, Dahl ndoqi Repton School në Derbyshire. Dahl shprehu jetën e tij në këtë shkollë në librin e tij Djali: Përrallat e Fëmijërisë. Sipas librit, një mik i quajtur Michael ishte rrahur keq me bastun nga drejtori Geoffrey Fisher.

Ai kurrë nuk u pa si një shkrimtar veçanërisht i talentuar në vitet e shkollës, me një nga mësuesit e tij në anglisht që shkruante në raportin e shkollës së tij "Unë kurrë nuk kam takuar ndonjë që shkruan me kaq këmbëngulje fjalë që do të thotë e kundërta e saktë e asaj që synohet".[21] Dahl ishte 1.98 m i gjatë në jetën e tij rinore. Ai luajti sporte përfshirë kriket, futboll dhe golf, dhe u bë kapiten i ekipit të squash. Si dhe duke pasur një pasion për letërsinë, ai zhvilloi një interes për fotografinë dhe shpesh mbante një aparat fotografik me vete.[13]

Helmet fluturuese prej lëkure të Dahl në ekspozitë në Muzeun Roald Dahl dhe Qendrën e TregimeveGreat Missenden

Në gusht 1939, ndërsa Lufta e Dytë Botërore filloi, britanikët planifikuan të mblidhnin qindra gjermanë që jetonin në Dar es Salaam. Dahl u ngarkua si toger në King's African Rifles, duke komanduar një togë burrash Askari, trupa indigjenë që shërbenin në ushtrinë koloniale.[22]

Në nëntor 1939, Dahl u bashkua me Forcat Ajrore Mbretërore me numër shërbimi 774022.[23] Pas një udhëtimi me makinë prej 600 milje (970 km) nga Dar es Salaam për në Nairobi, ai u pranua për trajnim fluturimi me gjashtëmbëdhjetë burra të tjerë, nga të cilët vetëm tre i mbijetuan luftës. Me 7 orë dhe 40 minuta përvojë në një De Havilland Tiger Moth, ai fluturoi vetëm;[24] Dahl gëzonte të shikonte jetën e egër të Kenisë gjatë fluturimeve të tij. Ai vazhdoi stërvitjen e avancuar të fluturimit në Irak, në RAF Habbaniya, 50 milje (80 km) në perëndim të Bagdadit. Pas trajnimit gjashtë muajsh në Hawker Harts, Dahl u ngarkua si oficer pilot më 24 gusht 1940 dhe u gjykua i gatshëm për t'u bashkuar me një skuadron dhe për t'u përballur me armikun.[23][25]

A Gloster Gladiator plane
Dahl fluturoi Gloster Gladiator kur ai u rrëzua në Libi

Ai iu caktua No. 80 Squadron RAF, duke fluturuar Gloster Gladiator, aeroplanin e fundit luftarak biblanas të përdorur nga RAF. Dahl ishte i befasuar kur zbuloi se nuk do të merrte ndonjë trajnim të specializuar në luftime ajrore, ose në Gladiators fluturues. Më 19 shtator 1940, Dahl u urdhërua të fluturonte Gladiators-in e tij duke shkallëzuar nga Abu Sueir (afër Ismailia, në Egjipt) në 80 sulmet ajrore përpara të Skuadronit 30 milje (48 km) në jug të Mersa Matruh. Në këmbën e fundit ai nuk mundi të gjente pistën e zbritjejes dhe, duke rënë me karburant të ulët dhe duke u afruar natën, u detyrua të provonte një ulje në shkretëtirë.[26] Nënkalimi goditi një gur dhe avioni u rrëzua. Kafka e Dahl ishte thyer dhe hunda i ishte thyer; ai u verbua përkohësisht.[27] Ai arriti të tërhiqej larg nga mbeturinat e flaktë dhe kaloi jashtë. Ai shkroi për rrëzimin në veprën e tij të parë të botuar.[27]

Dahl u shpëtua dhe u dërgua në një post të ndihmës së parë në Mersa Matruh, ku rimori vetëdijen, por jo pamjen e tij. Ai u transportua me tren në spitalin e Marinës Mbretërore në Alexandria. Atje ai ra në dashuri me një infermiere, Mary Welland. Një hetim i RAF për përplasjen zbuloi se vendndodhja në të cilën atij i ishte thënë të fluturonte ishte krejtësisht i gabuar, dhe ai gabimisht ishte dërguar në vend të tij në tokën e askujt midis forcave aleate dhe italiane.[28]

Një Hawker Hurricane Mk 1, tipi aeroplan në të cilin Dahl u angazhua në luftime ajrore mbi Greqinë.

Në shkurt të vitit 1941, Dahl u shkarkua nga spitali dhe u vlerësua plotësisht i përshtatshëm për detyrat e fluturimit. Në këtë kohë, 80 Skuadron ishin transferuar në fushatën greke dhe me qendër në Eleusina, afër Athinës. Skuadroni tani ishte e pajisur me Hawker Hurricane. Dahl fluturoi me një Hurricane zëvendësues përtej Detit Mesdhe në prill 1941, pas përvojës shtatë orëshe duke fluturuar me Hurricane. Në këtë fazë të fushatës greke, RAF kishte vetëm 18 aeroplan luftarak në Greqi: 14 Hurricane dhe katër bomba të lehta Bristol Blenheim. Dahl fluturoi në luftimin e tij të parë ajror më 15 prill 1941, ndërsa fluturoi i vetëm mbi qytetin e Chalcis. Ai sulmoi gjashtë Junkers Ju 88 të cilët po bombardonin anije dhe qëlluan një nga poshtë. Më 16 prill në një betejë tjetër ajrore, ai goditi një tjetër Ju 88.[29]

Më 20 prill 1941, Dahl mori pjesë në Betejën e Athinës, së bashku me Pat Pattle pilotin luftarak i lindur në Afrikën Jugore dhe mikun e Dahl David Coke. Nga 12 Hurricane të përfshira, pesë u rrëzuan dhe katër pilotët e tyre u vranë, përfshirë Pattle. Vëzhguesit grekë në tokë numëruan 22 avionë gjermanë të rrëzuar, por për shkak të konfuzionit të angazhimit ajror, askush nga pilotët nuk e dinte se cilët aeroplan kishin qëlluar. Dahl e përshkroi atë si "një turbullim të pafund të luftëtarëve të armikut, të cilët tërhiqen drejt meje nga çdo anë".[30][31]

Në maj, ndërsa gjermanët po shtypnin Athinën, Dahl u evakuua në Egjipt. Skuadroni i tij u rimbledhën në Haifa. Nga atje, Dahl fluturonte çdo ditë për një periudhë prej katër javësh, duke rrëzuar një Forcë Ajrore Franceze Vichy Potez 630 më 8 qershor dhe një tjetër Ju 88 më 15 qershor, por ai filloi të marrë dhimbje koke të rënda që e bënë të zhdukej. Ai u bë invalid në shtëpi në Britani, ku qëndroi me nënën e tij në Buckinghamshire.[32] Megjithëse në këtë kohë Dahl ishte vetëm një oficer pilot në provë, në shtator 1941 ai u konfirmua njëkohësisht si oficer pilot dhe u gradua në oficer flutures i pavarur lufte.

Patricia Neal and Roald Dahl
Patricia Neal dhe Roald Dahl

Dahl u martua me aktoren amerikane Patricia Neal më 2 korrik 1953 në Kishën e Trinitetit në New York City. Martesa e tyre zgjati 30 vjet dhe ata patën pesë fëmijë:

Në vitin 1965, gruaja e tij Patricia Neal pësoi tre aneurizma të plasura cerebrale ndërsa shtatzënë me Lucy. Dahl mori nën kontroll rehabilitimin e saj gjatë muajve të ardhshëm; Neal duhej të mësonte përsëri për të folur dhe ecur, por ajo arriti të kthehej në karrierën e saj të aktrimit.[34] Kjo periudhë e jetës së tyre u dramatizua në filmin The Patricia Neal Story (1981), në të cilin çifti u luajt nga Glenda Jackson dhe Dirk Bogarde.[35]

Në vitin 1972 Roald Dahl takoi Felicity d'Abreu Crosland, mbesa e Francis D'Abreu i cili ishte martuar me Margaret Ann Bowes Lyon, kushërira e parë e Mbretëreshës Nënë, ndërsa Felicity ishte duke punuar si një stiliste në një shpallje për Maxim kafe me gruan e atëhershme e autorit, Patricia Neal. Menjëherë pasi dyshja u prezantuan, ata filluan një aferë 11-vjeçare [më parë më 1983 Neal dhe Dahl u divorcuan dhe Dahl u martuan me Felicity,[36] në Brixton Town Hall, South London. Felicity (e njohur si Liccy) hoqi dorë nga puna e saj dhe u transferua në Gipsy House, Great Missenden në Buckinghamshire, e cila kishte qenë shtëpia e Dahl që nga viti 1954.[37]

listën e nderimeve të viteve të reja të vitit 1986, Dahl iu ofrua një emërim në Officer of the Order of the British Empire (OBE), por e hodhi poshtë atë. Ai raportohet se donte një kalorësi në mënyrë që gruaja e tij të ishte Zonja Dahl.[38][39] Në vitin 2012, Dahl u përfshi në listën e The New Elizabethans për të shënuar Jubileun e diamantit të Mbretëreshës Elizabeth II. Një panel prej shtatë akademikësh, gazetarë dhe historianë të quajtur Dahl midis grupit të njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar "veprimet e të cilëve gjatë mbretërimit të Elizabeth II kanë pasur një ndikim të rëndësishëm në jetën në këto ishuj dhe duke pasur parasysh epokën karakterin e tij".[40] Në shtator 2016, vajza e tij Lucy mori distinktivin e artë Blue Peter të BBC-së për nder të tij, hera e parë që është dhënë ndonjëherë pas vdekjes.[41]

Roald Dahl vdiq më 23 nëntor 1990, në moshën 74 vjeçare nga një kancer i rrallë i gjakut, sindroma myelodizplastike, në Oksford,[42] dhe u varros në varrezat e Kishës së Shën Pjetrit dhe Shën Paulit, Great Missenden, Buckinghamshire, Angli. Sipas mbesës së tij, familja i dha atij një "lloj varrimi Viking". Ai u varros me shkopin e tij snooker, disa burgundy shumë të mira, çokollata, lapsa HB dhe një sharrë elektrike. Sot, fëmijët vazhdojnë të lënë lodra dhe lule pranë varrit të tij.

 1. ^ Sturrock, Donald, Storyteller: The Authorized Biography of Roald Dahl, p. 19. Simon & Schuster, 2010.
 2. ^ "Roald Dahl: As popular - and profitable - as ever" (në anglisht). BBC. 18 gusht 2016. Marrë më 30 gusht 2016.
 3. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Global
 4. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura BDC
 5. ^ "The 50 greatest British writers since 1945". The Times (në anglisht). 5 janar 2008. Marrë më 16 shtator 2014.
 6. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura INT
 7. ^ "Aldi removes Roald Dahl's Revolting Rhymes from its Australian stores over the word 'slut'". The Independent (në anglisht). 30 nëntor 2015.
 8. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura The Guardian
 9. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura BBC 2015
 10. ^ Philip Howard, "Dahl, Roald (1916–1990)", Oxford Dictionary of National Biography, Oxford University Press, 2004.
 11. ^ a b "Roald Dahl Timeline • Roald Dahl Facts". Roald Dahl Facts (në anglishte britanike). Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2019. Marrë më 14 mars 2019.
 12. ^ Colin Palfrey (2006) Cardiff Soul: An Underground Guide to the City
 13. ^ a b "Roald Dahl biography" (në anglisht). Marrë më 16 shtator 2014.
 14. ^ Jill C. Wheeler (2006) Roald Dahl p. 9. ABDO Publishing Company, 2006.
 15. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura IND
 16. ^ Michael D. Sharp (2006) Popular Contemporary Writers p. 516. Marshall Cavendish, 2006.
 17. ^ John Ayto (2012). The Diner's Dictionary: Word Origins of Food and Drink. p. 154. Oxford University Press.
 18. ^ "Roald Dahl's School Days" (në anglisht). BBC Wales. Marrë më 24 janar 2010.
 19. ^ Readers: Donald Sturrock and Rory Kinnear, Abridged by: Katrin Williams, Producer: Duncan Minshull (5 qershor 2016). "Book of the Week, Love from Boy - Roald Dahl's Letters to His Mother". Book of the Week (në anglisht). BBC Radio.
 20. ^ Dahl, Roald (1984). Boy: Tales of Childhood (në anglisht). Puffin Books. ISBN 978-0-14-130305-5.
 21. ^ Liukkonen, Petri. "Roald Dahl". Books and Writers (kirjasto.sci.fi) (në anglisht). Finland: Kuusankoski Public Library. Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2015. Marrë më 21 korrik 2020.
 22. ^ Donald Sturrock Storyteller: The Authorized Biography of Roald Dahl, p.116. Simon and Schuster, 2010
 23. ^ a b Issue 34964. London Gazette. 8 tetor 1940. faqe 5907
 24. ^ Sturrock (2010: 120)
 25. ^ Conant, Jennet (2008). The Irregulars: Roald Dahl and the British Spy Ring in Wartime Washington. p. 3. Simon and Schuster
 26. ^ Sturrock, Donald (9 gusht 2010). "Roald Dahl: the plane crash that gave birth to a writer". The Daily Telegraph (në anglisht). Marrë më 16 shtator 2014.
 27. ^ a b Alan Warren (1988) Roald Dahl pp.12, 87. Starmont House, 1988
 28. ^ Dahl, Roald (1986). Going Solo (në anglisht). Jonathan Cape.
 29. ^ Andrew Thomas Hurricane Aces 1941–45[lidhje e vdekur], Osprey Publishing, 2003
 30. ^ Roald Dahl Going Solo, p. 151. Scholastic, 1996
 31. ^ Dahl, Roald (6 dhjetor 2015). Going Solo (excerpt) (në anglisht).
 32. ^ "Roald Dahl: The fighter pilot". Roald Dahl.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2019. Marrë më 21 janar 2020.
 33. ^ "'Dad also needed happy dreams': Roald Dahl, his daughters and the BFG". The Daily Telegraph (në anglisht). 6 gusht 2010. Marrë më 16 shtator 2014.
 34. ^ Barry Farrell (1969). Pat and Roald (në anglisht). Kingsport Press.
 35. ^ David Thomson (9 gusht 2010). "Patricia Neal: a beauty that cut like a knife". The Guardian (në anglisht). Marrë më 16 shtator 2014.
 36. ^ "1980s - Roald Dahl". www.roalddahl.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2019. Marrë më 23 prill 2020.
 37. ^ Lynn F. Pearson Discovering Famous Graves[lidhje e vdekur], Osprey Publishing, 2008
 38. ^ "Queen's honours refused" (në anglisht). Marrë më 16 shtator 2014.
 39. ^ "Roald Dahl among hundreds who turned down Queen's honours". Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2012. Marrë më 22 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "The New Elizabethans - Roald Dahl" (në anglisht). BBC. Arkivuar nga origjinali më 25 nëntor 2012. Marrë më 8 gusht 2016.
 41. ^ "Roald Dahl to be posthumously honoured with a Gold Blue Peter badge" (në anglisht). BBC. Marrë më 17 maj 2019.
 42. ^ "Deaths England and Wales 1984–2006" (në anglisht). Findmypast.com. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2015. Marrë më 28 janar 2011.