Ismailia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ismailia
الإسماعيلية‎‎ al-Ismāʻīlīyah
Qytet
Njohur si Qyteti i bukurisë dhe magjisë
noform
Stacioni i trenit në Ismailia
Flamuri_figura
Flamuri
Vendndodhja
Ismailia is located in Egjipt
Ismailia
Ismailia

Koordinatat: 30°35′V 32°16′L / 30.583°V 32.267°L / 30.583; 32.267

Administrimi
Shteti Flamuri Egjipti
Guvernorati Ismailia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 210 km2
Lartësia 13 m (m.n.d.)
Popullsia 366,669 banorë
Dendësia 1,700 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1863
Zona Kohore EET (UTC+2)
Prefiksi (+20) 69 or (+20) 64
Faqja Zyrtare www.ismailia.gov.eg

Ismailia (Arabisht: الإسماعيلية‎‎) është qytet në veri-lindje të Egjiptit. Qyteti ka pasur 366,669 banorë më 2012. Gjatë Luftës së Parë Botërore, baza ajrore britaneze ka qenë në këtë qytet. Në vitin 1973, beteja e Ismailisë ka ndodhur në këtë qytet, kjo luftë ka qenë mes ushtrisë egjiptiane dhe forcave mbrojtëse izraelite. Vëllazëria Myslimane u themelua në këtë qytet nga Hasan el-Bena në vitin 1928.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Temperatura më e nxehtë e cila u regjistrua ishte 47 °C më 14 qershor 1944. Temperatura më e ftohtë e cila u regjistrua ishte -2 °C më 19 shkurt 1941.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ismailia, Egypt". Voodoo Skies. Marrë më 5 korrik 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]