Hasan el-Bena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hasan el-Bena

Hasan Ahmed Abdel Rahman Muhammed el-Bena (Arabisht: حسن أحمد عبد الرحمن محمد البنا) është i njohur si Hasan el-Bena, ishte dijetar dhe imam.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hasan el-Bena lindi më 14 tetor 1906 në Egjipt, në një qytezë i cili ndodhet në veriperëndim të Kajros. Babai i tij, Ahmed Abd al-Rahman el-Bena al-Sa'ati, ishte imam Hanbeli, muezin dhe mësues i xhamisë. Hasan el-Bena studioi në Mahmudije me shejhun Muhamed Zahran. El-Bena e themeloi Vëllazërinë e Muslimanëve në vitin 1928.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 12 shkurt 1949, Hasan el-Bena u plagos nga dy burra dhe vdiq nga lëndimet. E plagosën dy burra teksa ai ishte duke udhëtuar me taksi. Çdo gjë ishte e pregaditur.Mbreti Faruk u akuzua për vrasjen e Hasanit.