Benedikti VIII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Papa Benedikti VIII)
Jump to navigation Jump to search
Papa Benedikti VIII
papa i 143 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 13/18 maj 1012
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 18 maj 1012
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 9 prill 1024
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Serxhio IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Gjoni XIX
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Teofilatto II dei Conti di Tuscolo
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 9 prill 1024
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Benedikti VIII (Teofilatto II dei Conti di Tuscolo l. ?, Roma - v. 9 prill 1024, Roma) ishte papa i 143 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 13/18 maj 1012 dhe deri më 9 prill 1024. Paraardhës i tij ishte papa Serxhio IV, ndërsa pasardhësi papa Gjoni XIX.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En Benedikti VIII - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Serxhio IV
Papë
13/18 maj 10129 prill 1024
Pasardhësi 
papa Gjoni XIX