1458

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori


Mbi vitin 1458.

Skeda:Vrana Konti me Trimat.jpg
Pikturë afreskale "Vrana Konti me Trimat" e realizuar më 1983.

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Hamza Kastrioti, nipi i Gjergj Kastriot Skënderbeut, ikën në Stamboll për herë të dytë.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Vrana Konti një nga gjeneralët, strategët, komandantët më të zotë dhe burrë i patronditur në besnikëri i Gjergj Kastriot Skënderbeut.
  • Alfonso V i Aragonit, miku më i ngushtë dhe mbrojtës i Gjergj Kastriot Skënderbeut.
  • Hamza Kastriotit, nipi i Gjergj Kastriot Skënderbeut.