Ademuz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ademuz
Komunë
noform
Panoramic view
Stema_figura
Vendndodhja
Ademuz is located in Spanjë
Ademuz
Ademuz

Koordinatat: 40°4′V 1°17′P / 40.067°V 1.283°P / 40.067; -1.283

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Komuniteti i Valencias
Provinca Valencia
Qarku Rincón de Ademuz (Racó d'Ademús)
Kryetari i Bashkisë Fernando Soriano Antón (2007)
Partia PSPV-PSOE
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 100.4 km2
Lartësia 660 m (m.n.d.)
Popullsia 1286 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Ademucero/-aVer: Raúl Eslava Blasco, Gentilicios del Rincón de Ademuz, en la revista ABABOL, nº 50, año 2007
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 46140
Faqja Zyrtare www.ademuz.es


Ademuz është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Rincón de Ademuz (Racó d'Ademús), të provincës Valencia, në Komunitetin e Valencias. Ademuz ka 1286 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 100.4 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]