Jump to content

Kolonializmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Si rregull kolonializmi ka të bëjë me një marrëdhënie mes kollektivevev, në të cilën vendimet kyçe janë vendosur mbi jetën te kolonizuaarve nga një kulturore të ndryshme dhe jo me deshire per tu pershatur pakicë e sundimit kolonial në lidhje me interesat e tyre kryesore. Në kohët moderne ende të vijnë sendungsideologische shtuar doktrinat e justifikim nga zotërit kolonial të cilët janë të bindur për superioritetin e tyre kulturor.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje interneti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Stampa:Navigationsleiste der Kolonialmächte