Gjykata e Drejtësisë e Bashkimit Evropian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gjykata e Drejtësisë e Bashkimit Evropian ( frëngjisht: Cour de justice de l'Union européenne) është dega gjyqësore e Bashkimit Evropian (BE). Ajo ndodhet në lagjen Kirchberg të qytetit të Luksemburgut, Luksemburg. Ky institucion i BE-së përbëhet nga dy gjykata të veçanta: Gjykata e Drejtësisë dhe Gjykata e Përgjithshme . [1] [2] Nga viti 2005 deri në vitin 2016 ajo gjithashtu përbëhej nga Tribunali i Shërbimit Civil. Ka një sistem gjyqësor sui generis, që do të thotë "i llojit të vet", dhe është një institucion mbikombëtar . [3]

Gjykata e Drejtësisë e Bashkimit Evropian është autoriteti kryesor gjyqësor i Bashkimit Evropian i cili mbikëqyr zbatimin dhe interpretimin uniform të ligjit të Bashkimit Evropian, në bashkëpunim me gjyqësorin kombëtar të shteteve anëtare. [2] Gjykata gjithashtu zgjidh mosmarrëveshjet ligjore midis qeverive kombëtare dhe institucioneve të BE-së, dhe mund të ndërmarrë veprime kundër institucioneve të BE-së në emër të individëve, kompanive ose organizatave, të drejtat e të cilave janë shkelur. [4]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Article 19 TEU: The Court of Justice of the European Union shall include the Court of Justice, the General Court and specialised court.
  2. ^ a b "General Presentation". Curia. Europa. Marrë më 23 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Malta u l-Qorti tal-Ġustizzja tal-Unjoni Ewropea (PDF) (në maltisht). Luxembourg: Publications Office of the European Union. 2014. fq. 412. ISBN 978-92-829-1733-6. OCLC 904335289. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 3 prill 2016.
  4. ^ Court of Justice of the European Union (CJEU)|url=http://europa.eu/about-eu/institutions-bodies/court-justice/index_en.htm%7Cwebsite=Europa%7Cpublisher=Europa%7Caccessdate=23 tetor 2015}}

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Beck, Gunnar (2013). The Legal Reasoning of the Court of Justice of the EU. Oxford: Hart Publishing.
  • Mikelsone, Gundega (2013). The Binding Force of the Case Law of the Court of Justice of the European Union. .[1] Arkivuar 26 tetor 2019 tek Wayback Machine