Jump to content

Porti Marsamxett

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamja e Marsamxett nga Sliema
Harta e Marsamxett

Marsamxett Harbour , historikisht referuar edhe si Marsamuscetto, është një port natyror në ishullin e Maltës . Ndodhet në veri të Portit të Madh Grand . Porti zakonisht është më i përkushtuar për përdorimin e kohës së lirë sesa Porti Grand . [1]

Gryka e portit shtrihet në veri-lindje dhe kufizohet në veri nga Pika e Dragut dhe Pika e Tigné . Bregu i tij në veriperëndim përbëhet nga qytetet Sliema, Gżira dhe Ta 'Xbiex . Porti pastaj shtrihet në brendësi të Pietà dhe Msida . Jashtë Gżira shtrihet ishulli Manoel, i lidhur tani me tokën kontinentale nga një urë. Bregu jug-lindor i portit formohet nga gadishulli Sciberras, i cili mbulohet kryesisht nga qyteti i Floriana dhe qyteti i Valetës . Në majën e saj qëndron Fort Saint Elmo i shekullit të 16-të. Gadishulli Sciberras ndan Marsamxett nga porti më i madh paralel natyror, Grand Harbour . 

Së bashku me partnerin e tij Grand Harbor, Marsamxett shtrihet në qendër të një toke që ngrihet butësisht. Zhvillimi është rritur në të gjithë portet binjake dhe deri në shpatet, kështu që i gjithë tasi është në të vërtetë një ambient i madh. Pjesa më e madhe e popullsisë së Maltës jeton brenda një rreze prej tre kilometrash nga Floriana. Kjo tani është një nga zonat më të populluara në Evropë. Portet dhe zonat përreth përbëjnë Distriktet Veriore dhe Jugore të Porteve të Maltës. Së bashku, këto rrethe përmbajnë 27 nga 68 këshillat lokale . Ata kanë një popullsi prej 213,722 që përbëjnë mbi 47% të popullsisë totale të ishujve Maltese. [2]

Porti Marsamxett në shekullin e 19-të nga një pikturë e Girolamo Gianni
Marsamxett parë nga Valeta në 1942
Nëndetëset e Marinës Mbretërore në ishullin Manoel në Luftën e Dytë Botërore

Në 1551, Osmanët zbarkuan në Marsamxett dhe marshuan në Portin e Madh, por nuk sulmuan pasi gjetën mbrojtje të forta të ndërtuara nga Urdhri i Shën Gjonit . Kjo përleshje u pasua nga një sulm i pasuksesshëm kundër Mdinës, shkarkimi i suksesshëm i Gozos dhe pushtimi i Tripolit . Pas këtij sulmi, Fort Saint Elmo u ndërtua për të mbrojtur si portin Marsamxett ashtu edhe Portin e Madh.

Një pushtim shumë më i madh osman erdhi në 1565, në Rrethimin e Madh të Maltës . Gjatë rrethimit, flota osmane ishte vendosur në Marsamxett dhe topat ishin vendosur në Tigné Point me qëllim që të bombardonin Fort Saint Elmo. Gjatë sulmit, admirali osman Dragut u vra nga të shtënat me armë të humbura. Rrethimi përfundimisht u hoq dhe Rendi dhe Maltezët dolën fitues. Një qytet i ri u ndërtua në Gadishullin Sciberras dhe u emërua Valeta pas porosisë së Grandmasterit . Periferia e Floriana u ndërtua më vonë jashtë qytetit, dhe tani është zhvilluar në një qytet më vete.

Në 1592, një spital prej karantine prej druri u ndërtua në ishullin Manoel, i njohur atëherë si l'Isola del Vescovo . Ajo u çmontua një vit më vonë, por një Lazzaretto i (spital) përhershëm u ndërtua në vend të tij në 1643, i cili u përmirësua disa herë deri në mbylljen e tij në 1929. Midis 1723-33, Fort Manoel u ndërtua në ishullin Manoel, ndërsa Fort Tigné u ndërtua në Tigné Point në 1793. Kazermat britanike u ndërtuan gjithashtu në Tigné Point, por ato janë shkatërruar që prej asaj kohe .

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Britanikët përdorën portin Marsamxett, veçanërisht ishullin Manoel , si një bazë nëndetëse. Ishulli ishte një fregatë guri, referuar si HMS Talbot ose HMS Phœnicia . Ishulli Manoel u bombardua nga bombarduesit Luftwaffe duke shkaktuar shumë shkatërrime.

Në 1977, Bateria e Parë (Detare) e Forcave të Armatosura të Maltës zhvendosi bazën e saj në Hay Wharf në Marsamxett. [3]

Sliema, Gżira dhe Ta 'Xbiex në skajin verior të portit kanë parë shumë zhvillime në vitet e fundit. Porti Marsamxett tani përdoret kryesisht për mjete ujore më të vogla kur krahasohet me Grand Harbor. Ka një numër marinash jahtesh duke përfshirë në Msida dhe ishullin Manoel , një oborr të jahteve, si dhe anije turistike të cilat operojnë nga Sliema.

Më 10 shtator 2006, gjatë raundit maltez të serisë Aero GP, një përplasje në ajër midis dy avionëve mbi port shkaktoi vdekjen e njërit prej pilotëve, Gabor Varga . [4]

  1. ^ "Other Ports". Transport Malta (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2014. Marrë më 20 nëntor 2014.
  2. ^ "Estimated Population by Locality 31st March, 2013" (PDF) (në anglisht). Malta Government Gazette 19,094. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 14 korrik 2014. Marrë më 21 nëntor 2014.
  3. ^ "Maritime Squadron Armed Forces of Malta". steno.webs.com (në anglisht). mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2014. Marrë më 4 qershor 2015.
  4. ^ "Stunt pilot dies in crash over Marsamxett". MaltaMedia News (në anglisht). 10 shtator 2006. Marrë më 21 nëntor 2014.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)