Jump to content

Lufta e Transnistrisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kamionë PMR në urën midis Tiraspolit dhe Benderit (Tighina).

Lufta e Transnistrisë (rumanisht: Războiul din Transnistria; rusisht: Voyna v Pridnestrovye) ishte një konflikt i armatosur që shpërtheu më 2 nëntor 1990 në DubăsariMoldavisë (sot në Transnistri) ndërmjet forcave pro-Transnistrisë (Republika Moldaviane Pridnestroviane [PMR]), duke përfshirë Gardën Republikane Transnistriane, milicinë dhe njësitë neo-kozake (të cilat u mbështetën nga elementë të Ushtrisë së 14-të Ruse), dhe forcave pro-Moldaviane, duke përfshirë trupat dhe policinë moldave.

Luftimet u intensifikuan më 1 mars 1992 dhe, duke u alternuar me armëpushime ad hoc, zgjatën gjatë gjithë pranverës dhe fillimit të verës 1992 derisa u shpall një armëpushim më 21 korrik 1992, i cili u mbajt. Konflikti nganjëherë njihet si lufta moldo-ruse (rumanisht: Războiul moldo-rus) në Moldavi dhe Rumani.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]