Jump to content

Pakti Molotov-Ribbentrop

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Molotov–Ribbentrop Pact[a]
Emri i gjatë:
 • Pakti i mos-sulmimit midis Gjermanisë dhe Bashkimit të Republikave Socialiste Sovjetike
Stalini dhe Ministri i Jashtëm gjerman Joakim fon Ribentrop duke u takuar pas nënshkrimit të paktit në Moskë.
Nënshkruargusht 23, 1939; 84 vite më parë (1939-08-23)
VendndodhjaMoscow, Soviet Union
Përfundimi23 gusht 1949
(planned)
22 June 1941
(terminated)
30 korrik 1941
(officially declared null and void)
Nënshkrues
Gjuhët
 • German
 • Russian
Molotov–Ribbentrop Pact at Wikisource

Pakti Molotov-Ribbentrop ishte një pakt mos-sulmimi midis Gjermanisë naziste dhe Bashkimit Sovjetik që u mundësoi këtyre dy fuqive të ndajnë Poloninë mes tyre. Pakti u nënshkrua në Moskë më 23 gusht 1939 nga Ministri i Jashtëm gjerman Joakim fon Ribbentrop dhe Ministri i Jashtëm Sovjetik Vjaçeslav Molotov [1] dhe u njoh zyrtarisht si Pakti i Mos-sulmimit midis Gjermanisë dhe Bashkimit të Republikave Socialiste Sovjetike. [2] [3]

Jozyrtarisht, ai është përmendur gjithashtu si Pakti Hitler-Stalin, [4] [5] Pakti Nazi-Sovjetik [6] ose Aleanca Nazi-Sovjetike [7] (megjithëse nuk ishte një aleancë formale). [8] [9]

Molotov (majtas) dhe Ribbentrop në nënshkrimin e paktit

Vendosja e traktatit u parapri nga përpjekjet sovjetike për të krijuar një aleancë trepalëshe me Britaninë dhe Francën. Nga frika e rrethimit nga fuqitë armiqësore, Bashkimi Sovjetik filloi negociatat me Gjermaninë më 22 gusht, një ditë pasi bisedimet u ndërprenë me Britaninë dhe Francën, dhe pakti Molotov-Ribbentrop u nënshkrua të nesërmen. Klauzolat e tij siguruan një garanci me shkrim të paqes nga secila palë ndaj tjetrës dhe një angazhim që deklaronte se asnjëra qeveri nuk do të bënte aleancë ose do të ndihmonte një armik të tjetrës. Përveç përcaktimeve të shpallura publikisht të mossulmimit, traktati përfshinte Protokollin Sekret, i cili përcaktonte kufijtë e sferave të ndikimit sovjetik dhe gjerman në të gjithë Poloninë, Lituaninë, Letoninë, Estoninë dhe Finlandën . Protokolli sekret njohu gjithashtu interesin e Lituanisë për rajonin e Vilniusit dhe Gjermania deklaroi mosinteresimin e saj të plotë për Besarabinë . Ekzistenca e përfolur e Protokollit Sekret u vërtetua vetëm kur u bë publike gjatë gjyqeve të Nurembergut . [10]

Menjëherë pas marrëveshjes, Gjermania pushtoi Poloninë më 1 shtator 1939. Udhëheqësi sovjetik Stalini urdhëroi pushtimin sovjetik të Polonisë më 17 shtator, një ditë pasi një armëpushim sovjeto-japonez hyri në fuqi pas Betejave të Khalkhin Gol [11] dhe një ditë pasi Sovjeti Suprem i Bashkimit Sovjetik kishte miratuar Molotov- Pakti Ribentrop. [12] Pas pushtimeve, kufiri i ri midis dy vendeve u konfirmua me protokollin plotësues të Traktatit të Kufirit Gjermano-Sovjetik . Në mars 1940, pjesë të rajoneve Karelia dhe Salla, në Finlandë, u aneksuan nga Bashkimi Sovjetik pas Luftës së Dimrit. Kjo u pasua nga aneksimi sovjetik i Estonisë, Letonisë, Lituanisë dhe pjesëve të Rumanisë (Besarabia, Bukovina Veriore dhe rajoni Hertsa). Pushtimi i Stalinit i Bukovinës në vitin 1940 e shkeli paktin pasi ai doli përtej sferës së ndikimit sovjetik që ishte rënë dakord me Boshtin. [13]

Pakti i dytë Ribentrop-Molotov " i 28 shtatorit 1939. Harta e Polonisë e nënshkruar nga Stalini dhe Ribbentrop duke rregulluar kufirin gjermano-sovjetik pas pushtimit gjerman dhe sovjetik të Polonisë .

Pakti u ndërpre më 22 qershor 1941, kur Gjermania nisi Operacionin Barbarossa dhe pushtoi Bashkimin Sovjetik, në ndjekje të qëllimit ideologjik të Lebensraum. [14] Marrëveshja Anglo-Sovjetike e zëvendësoi atë. Pas luftës, Ribbentrop u dënua për krime lufte në gjyqet e Nurembergut dhe u ekzekutua. Molotov vdiq në 1986.

Njëmbëdhjetë ditë pas pushtimit sovjetik, protokolli sekret i Paktit Molotov-Ribbentrop u modifikua nga Traktati Gjerman-Sovjetik i Miqësisë, Bashkëpunimit dhe Demarkacionit, [15] duke i dhënë Gjermanisë një pjesë më të madhe të Polonisë dhe duke transferuar Lituaninë, me me përjashtim të bregut të majtë të lumit Scheschupe, "Rripi Lituanian", nga sfera e parashikuar gjermane në sferën sovjetike. [16] Më 28 shtator 1939, Bashkimi Sovjetik dhe Rajhu Gjerman lëshuan një deklaratë të përbashkët në të cilën ata deklaruan:

Më 3 tetor, Friedrich Werner von der Schulenburg, ambasadori gjerman në Moskë, informoi Ribentropin se qeveria sovjetike ishte e gatshme të dorëzonte qytetin e Vilnius dhe rrethinat e tij. Më 8 tetor 1939, një marrëveshje e re naziste-sovjetike u arrit me një shkëmbim letrash midis Ministrit Molotov dhe ambasadorit gjerman. [17]

Shteteve baltikeEstonisë, Letonisë dhe Lituanisë nuk iu la zgjidhje tjetër veçse të nënshkruanin një të ashtuquajtur "Pakt të Mbrojtjes dhe Ndihmës së Ndërsjellë", i cili i lejonte Bashkimit Sovjetik të vendoste trupa në to. [16]


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>

 1. ^ Zabecki, David (2014). Germany at war : 400 years of military history. Santa Barbara, California: ABC-CLIO, LLC. fq. 536. ISBN 978-1-59884-981-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Faksimile Nichtangriffsvertrag zwischen Deutschland und der Union der Sozialistischen Sowjetrepubliken, 23. August 1939 / Bayerische Staatsbibliothek (BSB, München)". 1000dokumente.de. Marrë më 14 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Ronen, Yaël (19 maj 2011). Transition from Illegal Regimes under International Law (në anglisht). Cambridge University Press. fq. xix. ISBN 978-1-139-49617-9.
 4. ^ Schwendemann, Heinrich (1995). "German-Soviet Economic Relations at the Time of the Hitler-Stalin pact 1939-1941". Cahiers du Monde russe. 36 (1/2): 161–178. doi:10.3406/cmr.1995.2425. ISSN 1252-6576. JSTOR 20170949. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "See Secret in Accord: Dr. Harper Says Stalin-Hitler Pact May Prove an Alliance". New York Times. 28 gusht 1939. fq. 11. Marrë më 2 janar 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Doerr, Paul W. (1 korrik 2001). "'Frigid but Unprovocative': British Policy towards the USSR from the Nazi-Soviet Pact to the Winter War, 1939". Journal of Contemporary History (në anglisht). 36 (3): 423–439. doi:10.1177/002200940103600302. ISSN 0022-0094.
 7. ^ Nolfo, Ennio Di (1992). "Italy and the nazi-soviet alliance of August 23, 1939". Sección cronológica = Section chronologique = Chronological Section, Vol. 1, 1992 (Sección cronológica), ISBN 84-600-8154-0, págs. 413-419: 413–419. ISBN 978-84-600-8153-1. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Carley, Michael Jabara (28 prill 2016). "Grand Delusion: Stalin and the German Invasion of Russia, by Gabriel Gorodetsky". Canadian Journal of History (në anglisht). 35 (2): 352–354. doi:10.3138/cjh.35.2.352. Gorodetsky shows that there was no Nazi-Soviet "alliance" between 1939 and 1941, only a marriage of convenience based on short term territorial advantages and security
 9. ^ Roger Moorhouse (21 gusht 2014). The Devils' Alliance: Hitler's Pact with Stalin, 1939-1941. Random House. fq. 4. ISBN 978-1-4481-0471-0. It is worth clarifying that the Nazi-Soviet Pact was not an alliance as such, it was a treaty of non-aggression. Consequently, aside from the metaphorical tide used here - The Devils' Alliance - I generally refrain from referring to Hitler and Stalin as 'allies' or their collaboration as an 'alliance'. However, that clarification should not blind us to the fact that the Nazi-Soviet relationship between 1939 and 1941 was a profoundly important one, which consisted of four further agreements after the pact of August 1939 and was, therefore, close to an alliance in many respects. Certainly, it was far more vital and far more crucial to both sides than, for instance, Hitler's alliance with Mussolini's Italy. Hitler and Stalin were allies in all but name. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Senn, Alfred (janar 1990). "Perestroika in Lithuanian Historiography: The Molotov-Ribbentrop Pact". The Russian Review. 49 (1): 44–53. doi:10.2307/130082. JSTOR 130082. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Goldman 2012.
 12. ^ Collier, Martin, and Pedley, Philip Germany 1919–45 (2000) p. 146
 13. ^ Brackman, Roman The Secret File of Joseph Stalin: A Hidden Life (2001) p. 341
 14. ^ "German-Soviet Pact". Holocaust Encyclopedia. United States Holocaust Memorial Museum. Marrë më 7 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "German–Soviet Boundary and Friendship Treaty". Yale. Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2016. Marrë më 16 shtator 2022. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
 16. ^ a b Wettig, Gerhard (2008). Stalin and the Cold War in Europe. Landham, MD, US: Rowman & Littlefield. fq. 20–21. ISBN 978-0-7425-5542-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Domas, Krivickas (verë 1989). "The Molotov–Ribbentrop Pact of 1939: Legal and Political Consequences". Lituanus. 34 (2). ISSN 0024-5089. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2021. Marrë më 16 shtator 2022. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).