Gjuha rumune

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rumanishtja)
Jump to navigation Jump to search
Gjuha rumune
Flitët në Rumani, Moldavi, Vojvodinë
Vendi Evropë
Folësit
Përgjithshëm 25 milion
Renditja
Filogjeneza
Statusi zyrtar
Zyrtare Rumani, Moldavi
Minoritare në Vojvodinë
Rregullohet nga Akademia Rumune
Kodet e klasifikimit
ISO 639-1 ro
ISO 639-2 rum (B), ron (T)

Gjuha rumune (limba română) ose rumanishtja është gjuha që flitet nga rreth 25 milionë njerëz dhe gëzon status zyrtar në Rumani, Moldavi, dhe Vojvodinë.

Gjuha rumune është mbiquajtur dhe Limba lui Eminescu sipas Mihai Eminescut, poetit të famshëm në Rumani dhe Moldovi.

Gjuha rumune
Dako-rumune


Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi Romakët i mundën Dakët në luftë, dakët u romanizuan. Për këtë shkak tani gjenden mbi 70 % fjalë latine në gjuhën rumune.