Bashkimi i Moldavisë dhe Rumanisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e një bashkimi hipotetik midis Moldavisë dhe Rumanisë që tregon qytetet më të mëdha të vendit që rezulton

Bashkimi i Moldavisë dhe Rumanisë është një koncept popullor në të dy vendet që filloi gjatë Revolucioneve të vitit 1989. Revolucioni rumun më 1989 dhe pavarësia e Moldavisë më 1991 kontribuan më tej në zhvillimin e një lëvizjeje për bashkimin e dy vendeve rumun-folëse. Çështja e ribashkimit është e përsëritur në sferën publike të dy vendeve, shpesh si një spekulim, edhe si synim edhe si rrezik. Megjithëse historikisht mbështetja rumune për bashkimin ishte e lartë, një studim i vitit 2022 gjatë pushtimit rus të Ukrainës tregoi se vetëm 11% e popullsisë së Rumanisë mbështet një bashkim të menjëhershëm, ndërsa mbi 42% mendojnë se nuk është momenti.[1]

Një shumicë në Moldavi vazhdon ta kundërshtojë atë. Megjithatë, mbështetja në Moldavi për ribashkim është rritur ndjeshëm, me sondazhet që pyesin "nëse do të zhvillohej një referendum të dielën e ardhshme në lidhje me bashkimin e Republikës së Moldavisë dhe Rumanisë, a do të votonit pro apo kundër bashkimit?" duke u rritur nga rreth 20% në 44% mbështetje nga 2015 në 2022. Mbështetja për bashkimin me Rumaninë është shumë më e ulët në Transnistria dhe Gagauzia sesa në pjesën tjetër të Moldavisë.

Individët që mbrojnë bashkimin zakonisht quhen "sindikalistë" (rumanisht: unioniști). Mbështetësit e bashkimit mund t'i referohen kundërshtarëve si "Moldovenistë" (rumanisht: moldoveniști). Kur i referohen vetes si një grup, kundërshtarët e bashkimit përdorin ndonjëherë termin "statalistë" (rumanisht: stataliști).[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nahoi, Ovidiu (24 mars 2022). "Sondaj: patriotismul românilor în context de război". RFI România: Actualitate, informaţii, ştiri în direct (në rumanisht). Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2022. Marrë më 28 mars 2022.
  2. ^ "Igor Dodon: Cetăţenii Transnistriei sunt statalişti, nu ca cei care sunt pentru România". adevarul.ro (në rumanisht). 20 dhjetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2021. Marrë më 10 gusht 2021.