Dakia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dakia rreth viteve 60-44 pes.

Dakia (Latin: Dacia - greqishtja e lashtë: Δακια) ishte një rajon i cili në antikitet ka qenë i banuar nga Dakët. Grekët iu referuan atyre si Getae (në lindje të Dakisë) dhe romakët i quajtën Daci .

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dakia kufizohej në jug përafërsisht nga lumi Danubius (Danub ), në burimet greke Istros, ose në masën e tij më të madhe, nga Haemus Mons . Moesia e Poshtme ( Dobruja ), një rajon në juglindje të Danubit, ishte një zonë thelbësore ku Getaët jetonin dhe ndërvepronin me Grekët e Lashtë. Në lindje kufizohej nga Pontus Euxinus ( Deti i Zi ) dhe lumi Danastris ( Dniester ), në burimet greke Tyras . Por disa vendbanime dake janë regjistruar midis lumenjve Dniester dhe Hypanis ( Bug i Jugut ), dhe Tisia ( Tisza ) në perëndim.

Ndonjëherë Dakia përfshinte edhe disa zona midis lumit Tisa dhe Danubit të Mesëm . Malet Karpate ndodhen në mes të Dakiasë. Kështu korrespondon me vendet e sotme të Rumanisë dhe Moldavisë, si dhe pjesë më të vogla të Bullgarisë, Serbisë, Hungarisë, Polonisë, Sllovakisë dhe Ukrainës .

Një Mbretëri Dake me madhësi të ndryshueshme ekzistonte midis viteve 82 pes para pushtimit Romak deri në vitin 106 pas Krishtit. Kryeqyteti i Dakisë, Sarmizegetusa, i vendosur në Rumaninë moderne, u shkatërrua nga romakët, por emri i tij iu shtua atij të qytetit të ri ( Ulpia Traiana Sarmizegetusa ) të ndërtuar nga ky i fundit për të shërbyer si kryeqytet i provincës romake të Dakisë .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Brodersen, Kai (2013). "Könige im Karpatenbogen" [Kings in the Carpathian Mountains]. Zeitschrift für Siebenbürgische Landeskunde (në gjermanisht). Heidelberg: Arbeitskreis für Siebenbürgische Landeskunde (36).
 • Croitoru, Costin (2002). "Sudul Moldovei în cadrul sistemului defensiv roman. Contribuții la cunoașterea valurilor de pământ" [South of Moldova in the Roman defence system. Contributions to the knowledge of the turf walls]. Acta Terrae Septencastrensis (në rumanisht). Editura Economica (I). ISSN 1583-1817.
 • Hrushevskyi, Mykhailo (1997). History of Ukraine-Rus'. Canadian Institute of Ukrainian Studies Press. ISBN 978-1-895571-19-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Lactantius, Venantius Honorius Clementianus Fortunatus (1871). "26". përmbledhur nga Roberts, Alexander (red.). The Works of Lactantius: A treatise on the anger of God. Vëll. 2. Edinburgh: T&T Clark. Marrë më 2012-04-15. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Madgearu, Alexandru (2002). Istoria Militară a Daciei Post Romane (në rumanisht). Cetatea de Scaun. fq. 275–376. ISBN 978-973-8966-70-3.
 • Matyszak, Philip (2004). The Enemies of Rome: From Hannibal to Attila the Hun. Thames & Hudson. ISBN 978-0500251249. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Mocsy, Andras (1974). Pannonia and Upper Moesia: History of the Middle Danube Provinces of the Roman Empire. Routledge & Kegan Paul Books. ISBN 978-0-7100-7714-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Mountain, Harry (1998). The Celtic Encyclopedia. Universal Publishers. ISBN 978-1-58112-890-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Murray, Tim (2001). Encyclopedia of archaeology: Volume 1, Part 1. ABC-Clio; illustrated edition. ISBN 978-1-57607-198-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Odahl, Charles (2003). Constantine and the Christian Empire. Routledge. ISBN 9781134686315. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Stoica, Vasile (1919). The Roumanian Question: The Roumanians and their Lands (në anglisht). Pittsburgh: Pittsburgh Printing Company.
 • Taylor, Timothy (2001). Northeastern European Iron Age pages 210–221 and East Central European Iron Age pages 79–90. Springer Published in conjunction with the Human Relations Area Files. ISBN 978-0-306-46258-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Vico, Giambattista; Pinton, Giorgio A. (2004). Statecraft: The Deeds of Antonio Carafa. Peter Lang Pub Inc. ISBN 978-0-8204-6828-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Waldman, Carl; Mason, Catherine (2006). Encyclopedia of European Peoples, 2-Volume Set. Facts on File. ISBN 978-0-8160-4964-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)