Dakët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mbretëria dake gjate sundimit të Burebista
Skene beteje e dakeve midis dakëve dhe romakeve në kullën e Trajanit

Dakët kanë qenë një popull, që ka qenë i ngulitur në shek V para Krishtit në zonat perëndimore te Detit te Zi.

Historianët e shohin prejardhjen e Rumuneve nga Dakët.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Në hapësirën kohore rreth 50 p. K. nën udheheqjen e mbreti Burebista u krijua nga shumë mbretëri të vogla një e madhe në zonën e Siebenbürgen.

Gjuhësia shqiptare sheh te fjala bure shpjegimin përmes fjalës shqipe burrë.

Literaturë[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Peter Wilcox, Gerry Embleton: Rome’s Enemies 1. Germanics and Dacians. Osprey, London 1982, ISBN 0-85045-473-5
  • Maria Munteanu-Barbulescu (Bearb.): Die Daker. Archäologie in Rumänien, Katalog zur Ausstellung im Römisch-Germanischen Museum vom 8. Juli bis 15. Sept. 1980. Philipp von Zabern, Mainz 1980, ISBN 3-8053-0457-9