Jump to content

Mëzia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Moesia)

Mëzia ose Moezia (Moesia në latinisht ; greqishte antike : Μοισία, Moisia ; bullgarisht : Мизия, Mizija ; rumanisht : Moesia ; maqedonisht, serbisht : Мезија, Mezija)

Mëzia ka qenë një rajon i banuar ndofta nga thrakët (por ka raste kur flitet edhe për ngulime ilire) në jug të Danubit. Në vitin 29 para Krishtit u pushtua nga Licinius Crassus dhe u transformua në një provincë romake. Sot mendohet të jetë shtrirë në zonat ku sot ekzistojnë shtete si Serbi, Bullgari dhe Rumani.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • András Mócsy, Pannonia and Upper Moesia: A History of the Middle Danube Provinces of the Roman Empire, Routledge Revivals Series, 2014. ISBN 9781317754251
  • Conor Whately, Exercitus Moesiae: The Roman Army in Moesia from Augustus to Severus Alexander. BAR international series, S2825. Oxford: 2016. ISBN 9781407314754