Valensi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Valensi
Valensi
U lind në328
Cibalae, Pannonia Secunda, (sot Vinkovci, Kroacia
Vdiq9 gusht, 378 (50vjet)
[Adrianopoja] (sot [Turqi]
Kombësia[Ilir]
Emrat e tjerëFlavius Julius Valens Augustus
Profesioniushtarak, politikan
TitulliPerandor i Perandorisë Bizantine
FëmijëAnastasia
Valentiniani Galates
Carosa
Prind/ërGratiani i vjetër

Valens [1] (r. 316–317).[2] ( greqisht: Ουάλης Ouálēs 'Ouálēs' ; 328 – 9 gusht 378) ishte perandor romak nga 364 deri në 378. Pas një karriere ushtarake kryesisht të jashtëzakonshme, ai u emërua bashkë-perandor nga vëllai i tij i madh Valentinian I, i cili i dha atij gjysmën lindorePerandorisë Romake për të sunduar. Në vitin 378, Valens u mund dhe u vra në Betejën e Adrianopojës kundër gotëve pushtues, gjë që habiti bashkëkohësit dhe shënoi fillimin e pushtimit barbar në territorin romak.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Valens dhe vëllai i tij Valentinian lindën përkatësisht në vitin 328 dhe 321 në një familje ilire banuese në Cibalae ( Vinkovci ) në Pannonia Secunda . [3] [4] Babai i tyre Gratianus Funarius, një vendas nga Cibalae, kishte shërbyer si oficer i lartë në ushtrinë romake dhe si në Afrikë. [5] Vëllezërit u rritën në pronat e blera nga Gratianus në Afrikë dhe Britani . [6] Të dy ishin të krishterë, por favorizonin sekte të ndryshme: Valentiniani ishte një i krishterë Nicene [5] dhe Valens ishte një i krishterë Arian (një " homoean "). [4] Në moshën madhore, Valens shërbeu në protektorët e brendshëm nën perandorët Julian ( r. 361–363 ) dhe Jovian ( r. 363-364 ). Sipas historianit grek të shekullit të 5-të, Socrates Scholasticus, Valens refuzoi presionin për të ofruar flijime pagane gjatë mbretërimit të perandorit politeist Julian. [4]

Vëllai i madh i Valensit, Valentiniani, gjithashtu u bashkua me protektorët, duke u ngritur në tribunus në 357; [5] ai shërbeu në Gali dhe në Mesopotami gjatë mbretërimit të Konstancit II ( r. 337-361 ). [5] Sipas KronikësJeronimit dhe Chronicon Paschale, nipi më i madh i Valensit, Gratiani, lindi në vitin 359 në Sirmium ( Sremska Mitrovica ) nga gruaja e Valentinianit, Marina Severa . [7] [8]

Si perandor, Valens përballej vazhdimisht me kërcënime të brendshme dhe të jashtme. Ai mundi, pas disa grindjesh, uzurpatorin Prokopi në vitin 366 dhe bëri fushatë kundër gotëve përtej Danubit në 367 dhe 369. Në vitet në vijim, Valens u përqendrua në kufirin lindor, ku u përball me kërcënimin e përhershëm të Persisë, veçanërisht në Armeni, si dhe me konflikte shtesë me saraçenët dhe izaurianët . Brenda vendit, ai inauguroi Ujësjellësin e Valensit në Kostandinopojë, i cili ishte më i gjatë se të gjithë ujësjellësit e Romës . Në 376–77, shpërtheu Lufta Gotike, pas një përpjekjeje të keqmenaxhuar për të vendosur gotët në Ballkan. Valens u kthye nga lindja për të luftuar personalisht me gotët, por mungesa e koordinimit me nipin e tij, perandorin perëndimor Gratian (djali i Valentinit I), si dhe taktikat e dobëta të betejës, çuan në vdekjen e Valensit dhe të pjesës më të madhe të ushtrisë romake lindore. Beteja pranë Adrianopojës në 378.

Megjithëse Valens përshkruhet si i pavendosur, mbresëlënës, një gjeneral mediokër dhe në përgjithësi "krejtësisht i padallueshëm", ai ishte megjithatë një administrator i ndërgjegjshëm dhe i aftë, [9] dhe një arritje e tij e dukshme ishte lehtësimi i ndjeshëm i barrës së taksave mbi popullsinë. [10] Në të njëjtën kohë, prirja e tij e dyshimtë dhe e frikshme dhe shqetësimi i tepruar për sigurinë personale, rezultuan në gjyqe dhe ekzekutime të shumta për tradhti, të cilat ndotën rëndë reputacionin e tij. Në çështjet fetare, Valens favorizoi një kompromis midis krishterimit nicean dhe sekteve të ndryshme të krishtera jo-trinitare, dhe ndërhyri pak në punët e paganëve. [11] [10] [12]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Day, J.; Hakola, R.; Kahlos, M.; Tervahauta, U. (2016). Spaces in Late Antiquity: Cultural, Theological and Archaeological Perspectives. Taylor & Francis. ISBN 978-1-317-05179-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Gibbon, Edward (1932) [1789]. "Chapter XXV–XXVI". The History of the Decline and Fall of the Roman Empire. The Modern Library. OCLC 564699495. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Kienast, Dietmar (2017) [1990]. Römische Kaisertabelle: Grundzüge einer römischen Kaiserchronologie (në gjermanisht). Darmstadt: Wissenschaftliche Buchgesellschaft. ISBN 978-3-534-26724-8.
 • Lenski, Noel (1997). "Valens (364–378 A.D)". De Imperatoribus Romanis. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Lenski, Noel (2003). Failure of Empire: Valens and the Roman State in the Fourth Century A.D. Berkeley: University of California Press. ISBN 0-520-23332-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • McEvoy, Meaghan A. (2013). Child Emperor Rule in the Late Roman West, A.D. 367-455. Oxford Classical Monographs. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-966481-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Loka, Nikollë (2003). Genivs Illvrici: Dyzet e dy perandorë ilirë të Romës. Tiranë: Mirdita.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Sometimes enumerated as Valens II, after Valerius Valens
 2. ^ Numismatica Ars Classica NAC AG, Auction 125
 3. ^ Lenski, Noel Emmanuel (2002). Failure of empire: Valens and the Roman state in the fourth century A.D. University of California Press. fq. 88. ISBN 978-0-520-23332-4. Marrë më 12 tetor 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b c Bond, Sarah; Darley, Rebecca (2018), Nicholson, Oliver (red.), "Valens", The Oxford Dictionary of Late Antiquity, Oxford University Press, doi:10.1093/acref/9780198662778.001.0001, ISBN 978-0-19-866277-8, marrë më 2020-10-24 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c d Bond, Sarah; Darley, Rebecca (2018), Nicholson, Oliver (red.), "Valentinian I", The Oxford Dictionary of Late Antiquity, Oxford University Press, doi:10.1093/acref/9780198662778.001.0001, ISBN 978-0-19-866277-8, marrë më 2020-10-24 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Gibbon 1932.
 7. ^ Bond, Sarah; Nicholson, Oliver (2018), Nicholson, Oliver (red.), "Gratian", The Oxford Dictionary of Late Antiquity, Oxford University Press, doi:10.1093/acref/9780198662778.001.0001, ISBN 978-0-19-866277-8, marrë më 2020-10-25 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Kienast 2017.
 9. ^ New Catholic Encyclopedia, "Valens"
 10. ^ a b Oxford Classical Dictionary, 'Valens'
 11. ^ Encyclopædia Britannica,ancient Rome – The reign of Valentinian and Valens
 12. ^ Encyclopædia Britannica, "Valens "