Jump to content

Valentiniani I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Valentiniani I
Valentiniani I
U lind në321
Cibalae, Pannonia Secunda, (sot Vinkovci, Kroacia
Vdiq17 nëntor, 375 (54 vjet)
Brigeto, Pannonia valeria, (sot Hungaria
KombësiaIlir
Emrat e tjerëFlavius Valentianus Augustus
Profesioniushtarak, politikan
TitulliPerandor e Perandorise Romake
FëmijëGratiani
Valentiniani II
Prind/ërGratiani i vjetër

Valentinian I (latinisht: Flavius Valentinianus Augustus;[1] 321 – 17 nëntor 375), i njohur edhe si Valentinian i Madh,[2][3][4][5] ishte perandor romak nga viti 364 në 375.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Valentiniani I ka lindur në vitin 321 në Cibalae në Panonia jugore të Ilirikut (tani Vinkovci në Kroaci). Valentinian dhe vëllai i tij më i vogël, Valens, ishin bij të Gratianus Major, një komandant i shquar gjatë mbretërimit të perandorëve Konstandini I dhe Constans I. Ai dhe vëllai i tij u rritën në pasuri familjare ku u arsimuan në një varietet e subjekteve, duke përfshirë pikturën dhe skulpturat. Gratian Plaku u promovua në Vjen Africae në fund të viteve 320 apo fillim 330, dhe i ri Valentinian shoqëruar babanë e tij në Afrikë. Megjithatë, Gratian u akuzua shpejt për përvetësim dhe u detyrua të tërhiqej. Valentinian u bashkua me ushtrinë në fund të 330s dhe më vonë ka fituar ndoshta pozicionin e mbrojtës domesticus. Gratian u kujtua më vonë gjatë 340s fillim dhe ishte bërë vjen nga Britannia. Pasi mbajti këtë post, Gratianus u tërhoq në pasurinë e familjes në Cibalae. Në 350, Constans Unë u vra nga agjentët e uzurpatorit Magnentius, një komandant në Galli shpalli perandor nga ushtarët e tij. Konstanti II, vëllai më i madh i Constans dhe perandor në Lindje, menjëherë u nis drejt Magnentius me një ushtri të madhe. Një vit më pas, dy perandorët u takuan në Pannonia. Beteja pasuese e Mursa Major rezultoi në një fitore të kushtueshme për Konstancin. Dy vjet më vonë ai mundi Magnentius përsëri në Galli jugore në Betejën e Mons Seleucus. Magnentius, duke kuptuar kotësinë e vazhdimit të revoltës së tij, kreu vetëvrasje në gusht atë vit; duke e bërë Konstantius sundimtarin e vetëm të perandorisë. Ishte rreth kësaj kohe që Constantius konfiskoi pronën e Gratianus, për të treguar se mikpritjen e Magnentiusit kur ishte në Pannonia. Megjithë rënien e babait të tij nga favorizimi, Valentinian nuk duket se ka qenë i prekur negativisht në këtë kohë, duke e bërë të pamundur që ai të luftojë për uzurpatorin. Dihet se Valentiniani ishte në rajon gjatë konfliktit, por ajo përfshirje që kishte në luftë, nëse ka, është e panjohur.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Loka, Nikollë (2003). Genivs Illvrici: Dyzet e dy perandorë ilirë të Romës. Tiranë: Mirdita.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ In Classical Latin, Valentinian's name would read as FLAVIVS VALENTINIANVS AVGVSTVS.
  2. ^ Philip Schaff, A Select Library of the Nicene and post Nicene Fathers of the Christian Church, Volume 3.
  3. ^ Edward Kenneth Rand, Founders of the Middle Ages.
  4. ^ Michael Whitby, Mary Whitby, Chronicon Paschale 284–628 AD.
  5. ^ Gilbert Dagron, Emperor and priest: the imperial office in Byzantium.