Burebista

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
mbretëria Dake gjatë mbretërimit të Burebistes

Burebista apo burre-bishti(kupto: burre me bishkalec) apo edhe burre ishte(kupto burre ishte)(111 Para Krishtit † deri 44 Para Krishtit) ishte i pari mbreti i shtetit të bashkuar te Dakëve. Ai bashkoi, ndonjëherë edhe me dhunë, fiset Geto-Dake, dhe ndërtoi më 82 p.e.s mbretiterine e tyre. Kapitalit ishte fillimisht ArgedavaCosteşti, Orăştie, më vonë ai ndërtoi kështjellën dhe kapitalin e Sarmizegetusa Regia.

Mbretëria e tij me një theks në Transilvani arriti në rreth 50 para Krishtit, në perëndim të Moravia, ku ai pushtoi fiset kelte në lindje të Detit të Zi dhe Bug, u mbyll në zonat jugore të edhe thrakase Dakët me një.

Në 44 p.e.s Burebista u vra dhe perandoria u tij u shpërbë. Së paku një pjesë u drejtua nga shoku i tij dhe ndihmës, prifti i madh Deceneu më tej.

((Të dhëna personale | EMRI = Burebista | EMRAT ALTERNATIVE = | PËRSHKRIM I SHKURTËR = mbreti i shtetit të parë të centralizuar të Dakët | DATA E LINDJES = për 111 pes | VENDI I LINDJES = | Vdekje nga 44 = BC | Vdekje = ))