Evropa juglindore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Evropa juglindore në të kuqrremtë ndërsa shtetet pjesërisht në të në portokalli

Evropa juglindore është pjesë gjeografike dhe gjeopolitike e Evropës, ku përfshihen Gadishulli ballkanik dhe vendet fqinje të tij si dhe Qipro.

Aty bëjnë pjesë 8 shtete: Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Bullgaria, Qiproja, Mali i Zi, Greqia, Kroacia, Maqedoni, Kosova, Serbia, Turqia (pjesa evropiane).

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]