Osh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Osh
Ош
Qytet
Stema_figura
Stema e Oshit
Flag of Osh.svg
Flamuri i Oshit
Vendndodhja
Osh is located in Kirgistani
Osh
Osh

Koordinatat: 40°32′V 72°47′L / 40.533°V 72.783°L / 40.533; 72.783

Administrimi
Shteti Flamuri Kirgistani
Rajoni Osh
Kryetari i Bashkisë Aytmamat Kadırbaev
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 18.3 km2
Lartësia 870-1100 m (m.n.d.)
Popullsia 251,000 banorë (2017[1])
 •  aglomerati 500.000 banorë
Dendësia 4935 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi Shekulli i 19-të (themelimi); 1876 (statusi i qytetit)
Zona Kohore KGT (UTC+6)
Kodi Postal 723500
Prefiksi +996 3222
Targa 02, O, Z
Faqja Zyrtare www.oshcity.kg

Osh (Kirgizisht: Ош; Uzbekisht: O'sh) është qyteti i dytë më i madh në Kirgistan pas kryeqytetit Bishkeku, ndodhet në Luginën Fergana në jug të vendit dhe shpesh referohet si "kryeqyteti i jugut". Është qyteti më i vjetër në vend (thuhet të jetë më shumë se 3000 vite e vjetër) dhe është qendra administrative e Rajonit Osh që nga viti 1939. Qyteti ka popullsi të ndryshme etnike, duke përbërë kirgiz, uzbekë, rusë dhe taxhikë dhe grupet tjera etnike.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2009, popullsia e qytetit ishte 258,111. Prej popullsisë 47.9% ishin kirgiz, 44.2% uzbekë, 2.5% rusë, 2.2% turk, 1.1% tartarë dhe 2.1% të nacionaliteve tjera.[2]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas klasifikimit të klimës Köppen, Osh ka klimë kontinetale, me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë. Verërat janë të nxehta në Osh, me temperatura mesatare të larta që zakonisht kalojnë 30 °C. Dimrat janë të ftohtë me temperatura mesatare nën ngrirje gjatë një pjese të mirë të sezonit. Pranvera dhe vjeshta janë stinë kalimtare, me temperatura në rritje gjatë sezonit të pranverës dhe rënie gjatë rrjedhës së vjeshtës.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Кыргыз Республикасынын 2017-жылдагы кыштак, шаар,,район, обулсутардын калктык эсеби. (Kirgizisht)
  2. ^ "2009 population census of the Kyrgyz Republic: Osh City" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 10 gusht 2011. Marrë më 17 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)