Osh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Osh
Ош
Qytet
Skeda:Kirgistani
Population
 • Total251.000
Vehicle registration02, O, Z
Websitewww.oshcity.kg

Osh (Kirgizisht: Ош; Uzbekisht: O'sh) është qyteti i dytë më i madh në Kirgistan pas kryeqytetit Bishkeku, ndodhet në Luginën Fergana në jug të vendit dhe shpesh referohet si "kryeqyteti i jugut". Është qyteti më i vjetër në vend (thuhet të jetë më shumë se 3000 vite e vjetër) dhe është qendra administrative e Rajonit Osh që nga viti 1939. Qyteti ka popullsi të ndryshme etnike, duke përbërë kirgiz, uzbekë, rusë dhe taxhikë dhe grupet tjera etnike.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2009, popullsia e qytetit ishte 258,111. Prej popullsisë 47.9% ishin kirgiz, 44.2% uzbekë, 2.5% rusë, 2.2% turk, 1.1% tartarë dhe 2.1% të nacionaliteve tjera.[2]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas klasifikimit të klimës Köppen, Osh ka klimë kontinetale, me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë. Verërat janë të nxehta në Osh, me temperatura mesatare të larta që zakonisht kalojnë 30 °C. Dimrat janë të ftohtë me temperatura mesatare nën ngrirje gjatë një pjese të mirë të sezonit. Pranvera dhe vjeshta janë stinë kalimtare, me temperatura në rritje gjatë sezonit të pranverës dhe rënie gjatë rrjedhës së vjeshtës.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Кыргыз Республикасынын 2017-жылдагы кыштак, шаар,,район, обулсутардын калктык эсеби. (Kirgizisht)
  2. ^ "2009 population census of the Kyrgyz Republic: Osh City" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 gusht 2011. Marrë më 17 tetor 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)