Pärnu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to searchPärnu
Gjuha estoneze : Pärnu
Qytet
noform
Rrugë në Pärnu
Vendndodhja
Pärnu is located in Estonia
Pärnu
Pärnu

Koordinatat: 58°23′0″V 24°30′0″L / 58.38333°V 24.50000°L / 58.38333; 24.50000

Administrimi
Shteti Flamuri Estonia
Qarku Qarku Pärnuumaa
Bashkia Pärnu
Kryetari i Bashkisë Mart Viisitamm
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 32.22 km2
Popullsia 44568 banorë
Dendësia 1383.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1251
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Prefiksi (+372)
Targa A/B
Koordinatat 58° 23′ 0″ Veri

24° 30′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare City of Parnu: Official website (in English)

Pärnu është një qytet në jugperëndim të Estonisë, në brigjet e gjirit të Parnut. Është qyteti më i preferuar për turizëm në verë në Estoni. Dallohet si qytet i qetë, i preferuar nga turistët finlandezë, gjermanë, letonezë etj. Qyteti ka 5 qendra spa e llixha, që tërheqin me dhjetëra mijëra turistë në vit.

Shëtitorja përgjatë plazhit

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1881 1897 1922 1934 1959 1970 1979 1989 2000 2009
12966 12898 18499 20334 22367 50224 54051 53885 46476 44024

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pärnu ka turistë të shumtë, sidomos nga Finlanda, Gjermania, Letonia etj.

Foto[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]