Sevastopoli

Coordinates: 44°36′18″N 33°31′21″E / 44.605°N 33.5225°E / 44.605; 33.5225
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sevastopol
Севастополь (Ukrainisht)
Акъя́р / Aqyar (Tatar Krimea)
Севастополь (Rusisht)
Qytet
Në drejtim të akrepave të orës, duke filluar nga lart dhe nga e majta në të djathtë - Monument për Anijet e Mbytura, Katedralja e Shën Vladimirit, një bazilikë në Chersonesos, një stacion biologjik, Kambana e Chersonesos, Gjiri Balaklava
Flamuri i Sevastopol
Stema Sevastopol
Projeksioni drejtshkrimor i Sevastopolit (në të gjelbër)
Projeksioni drejtshkrimor i Sevastopolit (në të gjelbër)
Harta e Gadishullit të Krimesë me Sevastopol të theksuar
Harta e Gadishullit të Krimesë me Sevastopol të theksuar
Sevastopoli is located in Earth
Sevastopoli (Earth)
Koordinatat: 44°36′18″N 33°31′21″E / 44.605°N 33.5225°E / 44.605; 33.5225
VendiTerritori i Ukrainës, i pushtuar nga Rusia[1]
StatusiQytet i pavarur1
Founded1783 (240 vjet më parë)
Qeveria
 • TrupiAsambleja Legjislative
 • GuvernatorMikhail Razvozhayev
Sipërfaqja
 • Gjithsej864 km2 (334 sq mi)
Popullsia
 (2023)
 • Gjithsej556.304
 • Dendësia644,17/km2 (166,840/sq mi)
Emri i banorëveSevastopolitan, Sevastopolian
Zona kohoreUTC+3
Kodi postar
299000-299699 (që nga prilli 2014)
Numri i telefonit(+7) 8692
Targat e automjeteve92

Sevastopol [3] shkruhet ndonjëherë Sebastopol, është qyteti më i madh në Krime dhe një port i madh në Detin e Zi. Për shkak të vendndodhjes së tij strategjike dhe lundrueshmërisë së porteve të qytetit, Sevastopol ka qenë një port dhe bazë detare e rëndësishme gjatë gjithë historisë së tij. Që nga themelimi i qytetit në 1783, ai ka qenë një bazë kryesore për flotën ruse të Detit të Zi, dhe më parë ishte një qytet i mbyllur gjatë Luftës së Ftohtë . Sipërfaqja e përgjithshme administrative është 864 square kilometres (334 sq mi) dhe përfshin një sasi të konsiderueshme toke rurale. Popullsia urbane, e përqendruar kryesisht rreth Gjirit të Sevastopolit, është 479,394, [4] dhe popullsia totale është 547,820. [5]

Sevastopol, së bashku me pjesën tjetër të Krimesë, njihet ndërkombëtarisht si pjesë e Ukrainës dhe sipas kuadrit ligjor ukrainas, është administrativisht një nga dy qytetet me status të veçantë (tjetri është Kievi ). Megjithatë, ajo ka qenë e pushtuar nga Rusia që nga 27 shkurt 2014, përpara se Rusia të aneksonte Krimenë më 18 mars 2014 dhe t'i jepte statusin e një qyteti federal të Rusisë . Si Ukraina ashtu edhe Rusia e konsiderojnë qytetin të ndarë administrativisht nga Republika Autonome e Krimesë dhe Republika e Krimesë, përkatësisht. Popullsia e qytetit ka një shumicë etnike ruse dhe një pakicë të konsiderueshme ukrainas .

Karakteristikat unike detare dhe detare të Sevastopolit kanë qenë baza për një ekonomi të fortë. Qyteti gëzon dimër të butë dhe verë mesatarisht të ngrohtë, karakteristika që e bëjnë atë një vendpushim të njohur bregdetar dhe destinacion turistik, kryesisht për vizitorët nga ish-republikat sovjetike . Qyteti është gjithashtu një qendër e rëndësishme për kërkimin e biologjisë detare . Në veçanti, ushtria ka studiuar dhe trajnuar delfinët në qytet për përdorim ushtarak që nga vitet 1960. [6]

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i Sevastopolis fillimisht u zgjodh në të njëjtën prirje etimologjike si qytetet e tjera në gadishullin e Krimesë; kishte për qëllim të shprehte origjinën e saj të lashtë greke. Është një përbërje e mbiemrit grek, σεβαστός ( sebastós, Byzantine Greekgrek bizantin : [sevasˈtos] ; 'i nderuar') dhe emri πόλις ( pólis, 'qytet'). Σεβαστός është ekuivalenti tradicional grek (shih Sebastian ) i autorit romak Augustus, i dhënë fillimisht perandorit të parë të Perandorisë Romake, Augustit dhe më vonë iu dha si titull pasardhësve të tij.

Megjithë origjinën e tij greke, emri nuk është nga koha e lashtë greke. Qyteti ndoshta është emëruar pas perandoreshës (" Augusta ") Katerina II e Perandorisë Ruse që themeloi Sevastopolin në 1783. Ajo vizitoi qytetin në 1787, e shoqëruar nga Jozefi II, Perandori i Austrisë dhe personalitete të tjera të huaja.

Në perëndim të qytetit, ka rrënoja të ruajtura mirë të qytetit portual të lashtë grek të Chersonesos, i themeluar në shekullin e 5- [7] para Krishtit nga kolonët nga Heraclea Pontica . Ky emër do të thotë "gadishull", duke pasqyruar vendndodhjen e tij të menjëhershme. Nuk lidhet me emrin e lashtë grek për Gadishullin e Krimesë në tërësi: Chersonēsos Taurikē ("gadishulli Taurian ").

Emri i qytetit shkruhet si:

 • Anglisht: Sevastopol, drejtshkrimi aktual mbizotërues; drejtshkrimi i mëparshëm i zakonshëm Sebastopol përdoret ende nga disa botime, dhe më parë nga The Economist . [8] [9] Drejtshkrimi aktual ka shqiptimin /ˌ s ɛ v ə ˈ s t oʊ p əl , - ˈ s t ɒ p əl , s ɪ ˈ v æ s t ə p əl , - p ɒ l , - p oʊ l /, [10] [11] ndërsa drejtshkrimi i mëparshëm ka shqiptimin /s ɪ ˈ b æ s t ə p əl , - p ɒ l , - p oʊ l / . [12] [13]
 • ukrainisht: Севасто́поль , pronounced [sewɐˈstɔpolʲ] ; rusisht: Севасто́поль , pronounced [sʲɪvɐˈstopəlʲ] . [14]
 • Crimean Tatar , pronounced [aqˈjar], ose Sivastopol .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrënojat e teatrit antik grek në Chersonesos Taurica

Chersonesus i lashtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shekullin e VI para Krishtit, në zonën e qytetit të sotëm u krijua një koloni greke. Qyteti grek i Chersonesus ka ekzistuar për gati dy mijë vjet, fillimisht si një demokraci e pavarur dhe më vonë si pjesë e Mbretërisë së Bosporës . Në shekujt 13 dhe 14, ajo u pushtua nga Hordhi i Artë disa herë dhe më në fund u braktis plotësisht. Qyteti i sotëm i Sevastopolit nuk ka asnjë lidhje me qytetin antik dhe mesjetar grek, por rrënojat janë një atraksion popullor turistik i vendosur në periferi të qytetit.

Pjesë e Perandorisë Ruse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sevastopol u themelua në qershor 1783 si bazë për një skuadrilje detare me emrin Akhtiar [15] ( Shkëmbi i Bardhë ), [16] nga Kundëradmirali Thomas MacKenzie (Foma Fomich Makenzi), një skocez vendas në shërbimin rus; menjëherë pasi Rusia aneksoi Khanatin e Krimesë . Pesë vjet më parë, Aleksandër Suvorov urdhëroi që të ndërtoheshin punime tokësore përgjatë portit dhe të vendoseshin trupat ruse atje.

Në shkurt 1784, Katerina e Madhe urdhëroi Grigory Potemkin të ndërtonte një kështjellë atje dhe ta quante atë Sevastopol. Realizimi i planeve fillestare të ndërtimit i ra kapiten Fjodor Ushakov i cili në vitin 1788 u emërua komandant i portit dhe i skuadriljes së Detit të Zi . [17] Qyteti u krijua në bregun perëndimor të Gjirit Jugor i cili degëzohet nga Gjiri më i madh i Sevastopolit . Rrënojat e Chersonesus të lashtë ndodheshin në perëndim. Vendbanimi i sapondërtuar u bë një bazë e rëndësishme detare dhe më vonë një port detar tregtar. Në 1797, sipas një dekreti të lëshuar nga perandori Pali I, bastioni ushtarak u riemërua përsëri Akhtiar. Më në fund, më 29 prill (10 maj), 1826, Senati e ktheu emrin e qytetit në Sevastopol.  Në 1803-1864, së bashku me Mykolaiv, qyteti ishte pjesë e Guvernatorit Ushtarak Nikolaev-Sevastopol.

Lufta e Krimesë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 1853 deri në 1856, pozicioni strategjik i gadishullit të Krimesë në kontrollin e Detit të Zi bëri që ai të ishte vendi i angazhimeve kryesore të Luftës së Krimesë, ku Rusia humbi nga një aleancë e udhëhequr nga Franca. [18]

Pas një përleshjeje të vogël në Köstence (tani Konstancë ), komandantët aleatë vendosën të sulmojnë Sevastopolin si bazën kryesore detare të Rusisë në Detin e Zi. Pas përgatitjeve të zgjatura, forcat aleate zbarkuan në gadishull në shtator 1854 dhe marshuan në një pikë në jug të Sevastopolit pasi fituan Betejën e Almës më 20 shtator. Rusët kundërsulmuan më 25 tetor në atë që u bë Beteja e Balaclava dhe u zmbrapsën, por forcat e Ushtrisë Britanike u varfëruan seriozisht si rezultat. Një kundërsulm i dytë rus, në Inkerman në nëntor, përfundoi gjithashtu në një ngërç. Fronti u vendos në rrethimin e Sevastopolit, duke përfshirë kushte brutale për trupat nga të dyja anët.

Sevastopol më në fund ra pas njëmbëdhjetë muajsh, pasi francezët kishin sulmuar Fort Malakoff . E izoluar dhe përballë një perspektive të zymtë pushtimi nga Perëndimi nëse lufta vazhdonte, Rusia paditi për paqe në mars 1856. Franca dhe Britania e mirëpritën zhvillimin, për shkak të mospopullaritetit të brendshëm të konfliktit. Traktati i Parisit, i nënshkruar më 30 mars 1856, i dha fund luftës dhe ndaloi Rusinë të vendoste anije luftarake në Detin e Zi. [19] Kjo i pengoi rusët gjatë Luftës Ruso-Turke të 1877–78 dhe si pasojë e atij konflikti, Rusia u zhvendos për të rindërtuar forcën e saj detare dhe fortifikimet në Detin e Zi. 

Lufta e Dytë Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Sevastopoli i rezistoi bombardimeve intensive nga gjermanët në 1941–42, të mbështetur nga aleatët e tyre italianë dhe rumunë gjatë Betejës së Sevastopolit . Forcat gjermane përdorën artilerinë hekurudhore - duke përfshirë artilerinë hekurudhore të kalibrit më të madh në histori në betejë, kalibrin 80 cm Schwerer Gustav - dhe mortaja të rënda të specializuara të lëvizshme për të shkatërruar fortifikimet jashtëzakonisht të rënda të Sevastopolit, të tilla si Fortesa e Maksim Gorkit . Pas luftimeve të ashpra, të cilat zgjatën për 250 ditë, [20] [21] [22] qyteti kala më në fund ra në duart e forcave të Boshtit në korrik 1942. [23] Ai synohej të riemërohej në " Theodorichshafen " [24] (në lidhje me Teodorikun e Madh dhe faktin se Krimea kishte qenë shtëpia e gotëve gjermanikë deri në shekullin e 18 ose 19) në rast të një fitoreje gjermane kundër Bashkimit Sovjetik., dhe si pjesa tjetër e Krimesë u caktua për kolonizim të ardhshëm nga Rajhu i Tretë. U çlirua nga Ushtria e Kuqe më 9 maj 1944 dhe iu dha titulli Qyteti Hero një vit më vonë.

Pjesë e SSR-së së Ukrainës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë epokës sovjetike, Sevastopoli u bë një i ashtuquajtur " qytet i mbyllur ". Kjo do të thoshte se çdo jorezident duhet të aplikonte tek autoritetet për një leje të përkohshme për të vizituar qytetin.

Më 29 tetor 1948, Presidiumi i Këshillit Suprem të RSFSR-së Ruse nxori një ukaz (urdhër) i cili konfirmoi statusin special të qytetit. [25] Publikimet akademike sovjetike që nga viti 1954, duke përfshirë Enciklopedinë e Madhe Sovjetike, treguan se Sevastopol, Rajoni i Krimesë ishte pjesë e SSR-së së Ukrainës . [26] [16]

Në vitin 1954, nën Nikita Hrushovin, Sevastopoli dhe pjesa tjetër e gadishullit të Krimesë u transferuan administrativisht nga territoret brenda RSFSR-së Ruse në territore të administruara nga SSR-ja e Ukrainës. Administrativisht, Sevastopol ishte një komunë e përjashtuar nga rajoni fqinj i Krimesë .   Territori i komunës ishte 863.5 km 2 dhe më tej u nda në katër raione (rrethe). Përveç qytetit të Sevastopolit, ai përfshinte gjithashtu dy qytete - Balaklava (që nuk kishte status deri në vitin 1957), Inkerman, vendbanimin e tipit urban Kaça dhe 29 fshatra. [27]

Për zgjedhjet parlamentare të Ukrainës më 27 shkurt 1955, Sevastopoli u nda në dy zona zgjedhore, Stalinsky dhe Korabelny (fillimisht kërkoi tre Stalinsky, Korabelny dhe Nakhimovsky). [25] Përfundimisht,  Sevastopol priti dy deputetë të SSR të Ukrainës të zgjedhur në Rada e Verkhovna ,  A. Korovchenko dhe M. Kulakov. [25] [28]

Në vitin 1957, qyteti i Balaklava u përfshi në Sevastopol.

Pjesë e Ukrainës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzeu i Flotës së Detit të Zi

Pas shpalljes së pavarësisë së Ukrainës nga BRSS në 1991, Sevastopol u bë baza kryesore e marinës ukrainase . Si baza kryesore detare e ish- flotës sovjetike të Detit të Zi, ajo ishte një burim tensionesh për marrëdhëniet Rusi-Ukrainë derisa u nënshkrua një marrëveshje qiraje me afat të caktuar në 1997.

Më 10 korrik 1993, parlamenti rus miratoi një rezolutë duke e shpallur Sevastopolin si "qytet federal rus". [29] Në atë kohë, shumë mbështetës të Presidentit Boris Jelcin kishin pushuar së marrë pjesë  puna e parlamentit. [30] Më 20 korrik 1993, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara denoncoi vendimin e parlamentit rus. Sipas Anatoliy Zlenko, ishte hera e parë që këshilli duhej të shqyrtonte dhe kualifikonte veprimet e një organi legjislativ. [25]

Më 14 prill 1993, Presidiumi i Parlamentit të Krimesë bëri thirrje për krijimin e postit presidencial të Republikës së Krimesë.  Një javë më vonë, deputeti rus, Valentin Agafonov, tha se Rusia ishte gati të mbikëqyrte një referendum mbi pavarësinë e Krimesë dhe të përfshinte republikën si një njësi më vete në CIS . Më 28 korrik 1993, një nga drejtuesit e Shoqërisë Ruse të Krimesë, Viktor Prusakov, tha se organizata e tij ishte gati për një kryengritje të armatosur dhe krijimin e administratës ruse të Sevastopolit.

Në shtator, komandanti i flotës së përbashkët ruso-ukrainase të Detit të Zi, Eduard Baltin [ru], akuzoi Ukrainën për konvertimin e një pjese të flotës së tij dhe kryerjen e një sulmi të armatosur ndaj personelit të tij dhe kërcënoi se do të merrte kundërmasa duke e vënë flotën në gatishmëri. (Në qershor 1992, presidenti rus Yeltsin dhe ai ukrainas Leonid Kravchuk kishin rënë dakord të ndanin ish-flotën sovjetike të Detit të Zi midis Rusisë dhe Ukrainës. Eduard Baltin ishte emëruar komandant i Flotës së Detit të Zi nga Yeltsin dhe Kravchuk më 15 janar 1993. )

Kryebashkiaku i Moskës Yuriy Luzhkov bëri fushatë për të pretenduar  qyteti dhe në dhjetor 1996, Këshilli i Federatës Ruse miratoi zyrtarisht pretendimin, duke kërcënuar negociatat. Për shkak të këtyre pretendimeve revanshiste, Ukraina propozoi një "partneritet special" me NATO-n në janar 1997. [31]

Në maj 1997, Rusia dhe Ukraina nënshkruan Traktatin e Miqësisë Ruso-Ukrainase, duke përjashtuar pretendimet territoriale të Moskës ndaj Ukrainës. [32] Kjo u pasua nga Traktati i Ndarjes për Statusin dhe Kushtet e Flotës së Detit të Zi më 28 maj 1997. Një marrëveshje e veçantë përcaktoi kushtet e një qiraje afatgjatë të tokës, objekteve dhe burimeve në Sevastopol dhe Krime nga Rusia.  Rusia mbajti bazën e saj detare, me rreth 15,000 trupa të stacionuara në Sevastopol. [33]

Ish-flota sovjetike e Detit të Zi dhe objektet e saj u ndanë midis flotës ruse të Detit të Zi dhe Forcave Detare të Ukrainës . Të dy marina përdorën disa nga portet dhe kalatat e qytetit, ndërsa të tjerat u çmilitarizuan ose u përdorën nga njëri prej tyre  vendi. Sevastopol mbeti vendndodhja e selisë së flotës ruse të Detit të Zi, dhe Shtabi i Forcave Detare të Ukrainës ishte gjithashtu i vendosur në qytet. Një mosmarrëveshje gjyqësore vazhdoi periodikisht mbi infrastrukturën hidrografike detare si në Sevastopol ashtu edhe në bregdetin e Krimesë (veçanërisht farët e mirëmbajtur historikisht nga Marina Sovjetike dhe Ruse dhe të përdorura gjithashtu për mbështetjen e navigimit civil).

Ashtu si në pjesën tjetër të Krimesë, rusishtja mbeti gjuha mbizotëruese e qytetit, megjithëse pas pavarësisë së Ukrainës pati disa përpjekje për ukrainizimin, me shumë pak sukses. Shoqëria ruse në përgjithësi dhe madje edhe disa përfaqësues të hapur të qeverisë nuk e pranuan kurrë humbjen e Sevastopolit dhe prireshin ta konsideronin atë si të ndarë përkohësisht nga Rusia. [34]

Në korrik 2009, kryetari i këshillit të qytetit të Sevastopolit, Valeriy Saratov ( Partia e Rajoneve ), [35] tha se Ukraina duhet të rrisë shumën e kompensimit që po i paguan qytetit të Sevastopolit për pritjen e Flotës së huaj ruse të Detit të Zi, në vend të kësaj. duke kërkuar një kompensim të tillë nga qeveria ruse dhe Ministria ruse e Mbrojtjes në veçanti. [36]

Më 27 prill 2010, Rusia dhe Ukraina ratifikuan traktatin e bazës detare të Ukrainës ruse për gazin, i cili zgjati dhënien me qira të objekteve të Krimesë nga Marina ruse për 25 vjet pas vitit 2017 (deri në 2042) me opsionin për të zgjatur qiranë në zgjatje pesëvjeçare. Procesi i ratifikimit në parlamentin ukrainas hasi në kundërshtim të ashpër dhe madje rezultoi në një përleshje në dhomën e parlamentit. Përfundimisht, traktati u ratifikua me një shumicë votash prej 52% - 236 nga 450. Duma ruse e ratifikoi traktatin me një shumicë prej 98%. [37]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Ky vend ndodhet në gadishullin e Krimesë, i cili njihet ndërkombëtarisht si pjesë e Ukrainës, por që nga viti 2014 nën pushtimin rus.
 2. ^ Zinets, Natalia (gusht 2022). "Russian strikes kill Ukrainian grain tycoon; drone hits Russian naval base". Reuters (në anglisht).
 3. ^ rusisht: Севасто́поль, transliterimi: Sevastópolʹ, shqip: 'sʲɪvɐˈstopəlʲ'; ukrainisht: Севасто́поль; Stampa:Lang-gkm, Stampa:IPA-grc; Stampa:Lang-crh, Stampa:IPA-tt
 4. ^ "Численность населения по муниципальным округам г. Севастополя на начало 2021 года" (PDF). crimea.gks.ru (në rusisht). Federal State Statistic Service. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 prill 2021. Marrë më 12 prill 2021.
 5. ^ "Оценка численности постоянного населения по субъектам Российской Федерации". Federal State Statistics Service. Marrë më 1 shtator 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Narula, Svati Kirsten (2014-03-26). "Ukraine Was Never Crazy About Its Killer Dolphins, Anyway". The Atlantic (në anglisht). Marrë më 2022-02-03.
 7. ^ "Ancient Chersonesos" [Ancient Chersonesos]. wmf.org/ (në anglisht). Marrë më 25 dhjetor 2020.
 8. ^ "Sailors still battling fire on Russian cruiser". Marrë më 15 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Britannica entry for Sevastopol". Marrë më 15 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Merriam-Webster, Merriam-Webster's Collegiate Dictionary, Merriam-Webster, arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2020, marrë më 6 mars 2014. {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "definition: meaning, pronunciation and origin of the word". Oxford Dictionary. Oxford University Press. 2014. Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2015. Marrë më 7 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "definition: meaning, pronunciation and origin of the word". Oxford Dictionary. Oxford University Press. 2014. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2013. Marrë më 7 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "definition: meaning, pronunciation and origin of the word". Oxford Dictionary. Oxford University Press. 2014. Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2015. Marrë më 7 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "definition: meaning, pronunciation and origin of the word". Oxford Dictionary. Oxford University Press. 2014. Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2012. Marrë më 7 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Sevastopol", The Ukrainian Soviet Encyclopedia, UK: Leksika {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ a b Севастополь (Sevastopol) (në rusisht). Moscow: Great Soviet Encyclopedia.
 17. ^ "Основание и развитие Севастополя (Osnovaniye i razvitiye Sevastopolya)" [Foundation and development of Sevastopol] (në rusisht). Sevastopol.info. 28 maj 2007. Marrë më 26 prill 2010.
 18. ^ "Crimean War (1853–1856)". Gale Encyclopedia of World History: War. 2. 2008. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2015. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Figes 2010.
 20. ^ Pitt, Barrie (1966). [[[:Stampa:GBurl]] History of the Second World War]. Vëll. 5. Purnell. OCLC 1110288057. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)
 21. ^ Willmott, H. P. (2008). [[[:Stampa:GBurl]] The Great Crusade: A New Complete History of the Second World War]. Potomac Books, Inc. fq. 269. ISBN 978-1-61234-387-7. OCLC 755581494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)
 22. ^ Hall, Michael Clement (2014). [[[:Stampa:GBurl]] The Crimea. A very short history]. fq. 52. ISBN 978-1-304-97576-8. OCLC 980143992. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)
 23. ^ "WW2 Aerial Reconnaissance Studies - Sevastopol, Balaclava and the Crimea 1942-1943". Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2018. Marrë më 21 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ [[[:Stampa:GBurl]] Trial of the Major War Criminals Before the International Military Tribunal, Nuremberg, 14 November 1945-1 October 1946: Proceedings]. Vëll. 1–42. International Military Tribunal. 1947. fq. 168. ISBN 0-404-53650-6. Marrë më 29 qershor 2021. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)
 25. ^ a b c d "Українське життя в Севастополi Михайло ЛУКІНЮК ОБЕРЕЖНО: МІФИ! Міф про юридичну належність Севастополя Росії" [Ukrainian life in Sevastopol Mykhailo LUKINYUK CAUTION: MYTHS! The myth of the legal affiliation of Sevastopol in Russia]. ukrlife.org. Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2014 – nëpërmjet archive.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Great Soviet Encyclopedia 1976, Vol.23. p. 104
 27. ^ Kuzio, Taras (15 prill 1998). [[[:Stampa:GBurl]] Contemporary Ukraine]. ISBN 0-7656-3150-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)
 28. ^ "Статьи / газета Флот України: ПОЧТИ 50 ЛЕТ НАЗАД. СЕВАСТОПОЛЬ В 1955 ГОДУ" (në rusisht). 8 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2014. Marrë më 4 shtator 2019.
 29. ^ Secession as an International Phenomenon: From America's Civil War to Contemporary Separatist Movements edited by Don Harrison Doyle (page 284)
 30. ^ Schmemann, Serge (10 korrik 1993), "Russian Parliament Votes a Claim to Russian Port of Sevastopol", The New York Times {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Glenn E., Curtis (1998). Russia: A Country Study. Washington DC: Federal Research Division, Library of Congress. fq. xcii. ISBN 0-8444-0866-2. OCLC 36351361. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Review of Ukraine base lease 'fatal,' Russia warns". People's Daily. Beijing, China. 28 dhjetor 2005. Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2006. Marrë më 12 qershor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Oğuz, Şafak (1 maj 2017). "Russian Hybrid Warfare and Its Implications in The Black Sea". Bölgesel Araştırmalar Dergisi. 1 (1): 10. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2020 – nëpërmjet Paperity.org. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Лужков знайшов у серці рану і хоче почувати себе в Криму як вдома" [Luzhkov has found a wound in his heart and wants to feel at home in the Crimea]. pravda.com.ua (në ukrainisht). Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2007. Marrë më 22 mars 2007.
 35. ^ "Calm sea in Sevastopol", Kyiv Post, 4 shtator 2009, arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2008 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Sevastopol authorities asking to raise compensation fees for Russian Black Sea Fleet's basing", Kyiv Post, 28 korrik 2009, arkivuar nga origjinali më 1 mars 2012 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Parliamentary chaos as Ukraine ratifies fleet deal", World, UK: BBC, 27 prill 2010 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)